Yükleniyor...

Piyasa Analizi: Bitcoin (BTC) Fiyatı Nereye Doğru Gidiyor?

Çarşamba günü 2019'un en yüksek seviyesi olan 13.

Bitcoin BTC Fiyatı

Çarşamba günü 2019’un en yüksek seviyesi olan 13.770 dolara yükseldikten sonra Bitcoin (BTC) fiyatı keskin bir şekilde geriledi ve bu düşüş 10.500 dolar seviyesine kadar devam etti. Ardından Bitcoin (BTC) piyasası dün gece itibariyle yükselmeye başladı ve Bitcoin fiyatın sadece 24 saatte 2.000 dolardan fazla arttı. Bitcoin (BTC) şu anda 12.300 dolar seviyesinde işlem görüyor ve istikrarlı bir şekilde yükselişini sürdürüyor.

Bitcoin (BTC) yükseliş eğilimi bu hızda devam ederse, Bitcoin (BTC) 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmadan önce 18.000 dolardan 13.000 dolara düştüğü ralliye benzer bir eğilim gösterecek. O dönem bu düşüşten sadece bir hafta sonra Bitcoin (BTC) fiyatı 20.000 dolara kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Son Düşüşün Arkasında Ne Var?

CME Bitcoin vadeli işlemleri dün sona erdi ve bu Bitcoin (BTC) için olumlu bir etmen olabilir. Bitcoin (BTC) fiyatındaki sert düşüş vadelilerinin sona ermesinden sadece iki gün önce başladı ve muhtemelen Haziran ayının başında short pozisyonu alan yatırımcıların kayıp yaşamamak için piyasayı manipüle etmesinden kaynaklanıyordu. Geçtiğimiz hafta Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) paylaştığı veriler, CME Bitcoin Vadeli İşlemleri’nde lon pozisyondan yüzde 14 daha fazla short pozisyonun olduğunu ortaya koyuyordu.

CME Bitcoin vadeli işlemlerinin sona ermesiyle artık CME Bitcoin vadeli trader’larının Bitcoin’in (BTC) fiyatını baskılaması için bir nedenler kalmadı. Ayrıca, Haziran ayında short pozisyonundaki CME Bitcoin vadeli işlemleri trader’ları büyük kayıplar yaşadılar. Bundan dolayı Temmuz ayında trader’ların birçoğu long pozisyon alabilir. Çünkü Çin’deki sermaye çıkışı , İran’la olan gerilim ve 2020’nin Mayıs ayındaki yarılanma gibi temel hususlar göz önüne alındığında trader’ların Temmuz ayında long pozsiyon almamaları için hiçbir neden yok.

Bu temellere rağmen Temmuz ayında short pozisyon almak pahalı bir karar olabilir. Bu nedenle, CME Bitcoin vadeli trader’ları ağırlıklı olarak lon pozisyonu alabilirler ve bu durum Bitcoin’in (BTC) yükseliş trendini artıracaktır.

Şu anda büyük kripto para birimlerinin neredeyse tamamı yeşile bürünmüş olmasına rağmen hiçbiri Bitcoin’in (BTC) son 24 saatteki performansına benzer bir performans gösterebilmiş değil. Altcoin’lerin Bitcoin’in (BTC) performansını takip edememeleri BTC hakimiyetini yüzde 63,3’e kadar çıkarmış durumda.

Kripto para piyasasının toplam değeri son 24 saatte 42 milyar dolar artarak 303 milyar dolardan 345 milyar dolara yükseldi. Bu, 2018’in Aralık ayında 100 milyar dolar olan piyasa değerine kıyasla yüzde 248’den fazla bir artışı temsil ediyor. Bununla birlikte, sadece birkaç gün önce toplam piyasa değerinin 387 milyar dolar olduğunu hatırlatalım.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x