Yükleniyor...

Pizza Günü 2.0: Bitcoin (BTC) ile Tesla Satın Almak Neden Hata Olabilir

Elon Musk, Twitter'da şirketi Tesla'nın Bitcoin'i (BTC) bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başlayacağını açıkladığından beri Bitcoin fiyatı ciddi bir dalgalanma gördü.

btc pizza

Elon Musk, Twitter’da şirketi Tesla’nın Bitcoin’i (BTC) bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başlayacağını açıkladığından beri Bitcoin fiyatı ciddi bir dalgalanma gördü.

Sosyal medya platformu neredeyse anında verilen siparişlerin ekran görüntüleriyle doldu ancak kripto paralarını takas etmeye hazır olan bu hevesli alıcılar ileride muazzam bir pişmanlıkla yaşayabilir. İşte iki lezzetli pizzanın bu durumla ne alakası olduğu ve Tesla gibi daha değerli bir şeyin bile sonunda neden kötü bir satın alım kararına dönüşebileceğine dair detaylar.

Bir Tesla İçin BTC Harcamak Nasıl Büyük Bir Hata Olabilir?

Bu hafta Tesla ve SpaceX CEO’su ve Kurucusu Elon Musk, otomobil üreticisinin sunulan araçlar için Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul etmesini sağladığını açıkladı. İnternet bu haberlerle doluydu ve token başına fiyat başlangıçta yükseldi. Direnişten red yeme piyasayı kısa bir süreliğine sarstı hem de bu haftaki tarihi opsiyonların sona ermesinden önce.

Tesla’nın bu kararının ardından açıklama yapan kripto para boğası Max Keiser’ın belirttiği gibi, bundan on yıl sonra insanlar, birinin bir Bitcoin’i Tesla’ya harcayacak kadar aptal olmasına şaşıracak. Yorum, BTC ile Tesla satın alan kimseye hakaret anlamına gelmiyor sadece geriye dönüp bakıldığında satın alma işlemini pişmanlık verici hale getirebilecek bir gerçek olmasından bahsediyor.

Pizza Alıp, Pişman Olmuştu

22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz, BitcoinTalk forumu aracılığıyla toplam 10.000 BTC karşılığında iki pizza satın aldığını duyurdu. O zamanlar, kripto paralar tüm standartlara göre değersizdi, henüz her biri bir kuruşla ticaret bile yapmıyordu. Fakat Bitcoin ile bir satın alım tamamlamak çok şey anlatıyor ve tarih yazıyordu. Bu tarihi yazarken Laszlo Hanyeczc, pizzaya adeta bir zenginlik harcamış oldu.

Bugün, bu 10.000 BTC, yarım milyar dolar değerinde ve bu iki pizzayı tüm zamanların en üzücü pizzası yapıyor.

Bir Tesla ise neredeyse tam bir BTC’ye mal oluyor. Bununla birlikte, arabaların sürüldükleri anda ne kadar hızlı değer kaybettiği ve Bitcoin’in nihayetinde önümüzdeki yıllarda ne kadar tırmanabileceği göz önüne alındığında, BTC ile Tesla satın almayı Laszlo’nun 2010’daki işlemi kadar üzücü olabilir. On yıl içinde, insanlar bir arabaya BTC harcama fikri karşısında dehşete düşebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x