Polkadot, Parachainleri Başlattı • Coinkolik
Yükleniyor...

Polkadot, Parachainleri Başlattı

Polkadot, ağın çoklu zincir yeteneklerini hayata geçiren parachainleri başlattı.

polkadot parachainleri baslatti

Polkadot, ağın çoklu zincir yeteneklerini hayata geçiren parachainleri başlattı. 

Polkadot, ağın ilk beş parachainini başlattı. Bu projeler ise Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar ve Clover oldu. Söz konusu projeler, merkeziyetsiz finans (DeFi), zincirler arası birlikte çalışabilirliğe odaklanıyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Daha önce aktardığımız üzere Polkadot 11 Kasım’dan bu yana parachain müzayedeleri düzenliyordu. Slot kazanmak isteyen projeler, DOT toplayarak crowdloanlara ev sahipliği yaptı ve parachain slotlarına teklif verebilmek için tokenlarını stake etti. Sonuç olarak bu beş proje, parachain açık artırmalarını kazandı. Böylece projeler, 20 Ekim 2023’e kadar bir parachain kiralamış oldular. Parachain slotları, 96 haftalık bir süre boyunca ekiplere açık artırmayla satılıyor.

Açık artırmayı kazanan projelerden biri olan Acala’nın kurucu ortağı Bette Chain, lansman hakkında şunları söyledi:

“Polkadot ekosistemine ve ötesine bir DeFi platformu ve yerel, merkeziyetsiz bir stabilcoin sağlamak için Acala’nın parachainini piyasaya sürmekten daha heyecanlı olamazdık.”

Eski Ethereum CTO’su Gavin Wood tarafından kurulan Polkadot, uygulamaya özel parachainlerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamaya odaklanan bir akıllı sözleşme ağıdır. Zincirler arasındaki birlikte çalışabilirlik henüz olgunlaşmadığı için zincirler arasında token göndermek her blokzinciri ekosistemi parçalanmış bir yapıda olduğundan bir takım zorlukları beraberinde getiriyor. Polkadot ise zincirler arası iletişimi zorunlu kılar ve paylaşılan güvenlik adı verilen bir süreç aracılığıyla birinci katman parachainlerini yerel olarak korur. Wood, parachain modelinin bu sorunu nasıl çözdüğünü ve Web 3.0 alanı için yarattıkları yeni değer hakkında şunları söyledi:

“Parachain modeli, Web3’ün geleceğinin birlikte çalışan birçok farklı blokzincirini içereceği inancıyla oluşturuldu. İnternetin mevcut sürümünün farklı ihtiyaçlara hitap etmesi gibi, blokzincirlerin de çeşitli hizmetler sunabilmesi gerekiyor. Parachainler bunu çözüyor.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x