Yükleniyor...

Portekiz Eski AB Bakanı: Rusya, Altın Destekli Kripto Parasını Başlatacak

Rusya aylardır tonlarca altın alıyor.

Rusya Altın Destekli Kripto Para

Rusya aylardır tonlarca altın alıyor. Rusya Merkez Bankası ilk defa Rus madenlerinin ürettiğinden daha fazla altın alımı yapmış durumda.

Rusya’nın ABD Doları rezervi 2017 ortasında %46’ydı ve şimdi %22’ye düşmüş durumda. ABD Doları rezervinin çoğu (%20’si) altın ile değiştirildi.

Rusya Altın Rezervi
Rusya’nın altın rezervindeki artış

Portekiz’in eski ABD Bakanı Bruno Maçães, Rusya’nın neden bu kadar altın aldığına dair çok iddiayı öne sürdü. Bunlardan birisi de altın destekli kripto para birimiydi. Bruno’ya göre, Rusya, altın destekli bir kripto para üzerinde çalışıyor ve bunun için birçok deneysel işlemi yapıldı.

Bruno, Rusya’nın Çin gibi diğer ortaklarıyla birlikte yeni bir para düzeni oluşturmak için çalışma yaptığını öne sürüyor. Üzerinde çalışılan yeni para düzeni ilgili olarak ise şunları belirtiyor:

Para, küresel bir platform tarafından sağlanan Blockchain girişleri şeklinde dolaşımda olacak ve tamamen uluslararası bir güven içerisinde tutulan altın rezervleri ile devlet müdahalesinden uzak bir şekilde desteklenecek. Farklı özel finans kurumları ihraç işlemlerinden ve dolayısıyla para arzı üzerinde nihai kontrolden sorumlu olacaklar. Para işlemleri doğrudan son kullanıcılar arasında yapılırken, aracılık tarafında bankalar veya hükümetler bulunmayacak.

Hem İran hem de Venezuela’nın bir varlık destekli kripto para planlarıyla ilgili Moskova’la görüşmeler yaptıkları biliniyor. Venezuela’nın kripto para birimi Petro tartışmasız başarısız oldu, çünkü birinci sınıf herkese açık Blockchain kullanılmadı. İran ayrıca Rial destekli kripto parasıyla ticaret yapmak için Rusya ile ve birçok Avrupa ülkesiyle görüşmelerde bulundu.

Kendi kripto parası konusunda sessiz kalan, ancak son dönemde yüksek miktarlarda Bitcoin aldığı iddia edilen ve somut bir şekilde altın alımı yapan Rusya’nın artık resmen adım atmak istediği görülüyor. Altın destekli bir kripto para, ABD’nin Rusya’yı ulusal finansal sistemden çıkarması durumunda kurtarıcı bir hamle olabilir ve böylece uluslararası ticarette bir anlam ifade edebilir.

Tüm bunlarla birlikte altın destekli 1 kripto para biriminin 1 gram altına eşit olacağı belirtiliyor. Birisini herhangi birisine fiat para göndermek istediğinde altın destekli kripto para birimini alacak ve altın belki de Uluslararası Mutabakatlar Bankası (BIS) tarafından aracı bankalarla tutulacak ve sonra transfer ve dönüşüm işlemi gerçekleştirilecek.

İddia edildiği gibi Rusya altın destekli bir kripto para birimi çıkarırsa Tether gibi fiat para destekli kripto para birimlerinden daha büyük bir başarı elde edebilir. Çünkü altın paranın ticaret aracı olarak kullanılmadığı dönemde bir servet tutma, aynı zamanda da ticaret aracıydı. Ülkelerin zenginlikleri ellerindeki değerli madenlerle ölçülürdü. Piyasada dolaşan altın para miktarı zenginlik göstergesiydi, çünkü altın gücün bir göstergesi. Günümüzde de durum tam olarak bu şekilde. Altın oldukça güvenli bir yatırım aracıdır. Servetinizi en güvenli para birimine de yatırsanız, o para birimine sahip ülke battığı an servetiniz yok olur. Aynısı tahviller için de geçerlidir. Ancak altında böyle bir şey söz konusu değildir.

Şimdi Rusya’nın uzun zamandır iddia edilen kendi kripto parasını çıkarma konusunda ne zaman adım atacağı büyük merak konusu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x