Yükleniyor...

Ripple, 2030 Yılına Kadar Karbon Nötr Olma Taahhüdünü Yineledi

Ripple, kötü iklim değişikliği senaryolarını önleme çabasının bir parçası olarak, 2030 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdünü yineledi.

ripple 2030 yilina kadar karbon notr olma taahhudunu yineledi

Ripple, kötü iklim değişikliği senaryolarını önleme çabasının bir parçası olarak, 2030 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdünü yineledi. Aynı amacın bir parçası olarak, dünya çapındaki birçok ülkenin de 2050 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdü bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

27 Mayıs Perşembe günü Ripple, konu hakkında resmi Twitter hesabından bir tweet attı. Tweet’te Monica Long’un (RippleX Genel Müdürü) “Küresel Kripto ve FinTech Enerji Sürdürülebilirliği” başlıklı bir blog gönderisini paylaştı. 

Ripple’ın blog gönderisine göre FinTech firması, blokzinciri ve dijital varlık endüstrisinin “küresel finans için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmede kritik bir rol oynayacağına” inanıyor ve Ripple, 2030 yılına kadar karbon net sıfıra ulaşma sözü verdi ve XRP Ledger Vakfı, Energy Web ve Rocky Mountain Enstitüsü ile halka açık blokzincirlerini karbonsuzlaştırmak için ortaklık kurdu.

Energy Web tarafından 30 Eylül 2020’de yayınlanan bir Medium blog yazısı, “XRP Ledger’in dekarbonizasyonunu” duyurdu ve bu “dünya çapında blokzinciri teknolojileri için önemli bir çevresel zorluğu ele alan, halka açık bir blokzincirinin ilk yaygın dekarbonizasyonuna işaret etti.

EW’nin blog gönderisinde şu ifadeler yer aldı:

“Bu ilk dağıtım, blokzincirinin elektrik kullanımını karbonsuzlaştırmak için yenilenebilir enerji varlıklarından alınan enerji öznitelik sertifikalarını (EAC’ler) kullanıyor. Energy Web’in EW Zero adı verilen açık kaynaklı uygulaması, bireylerin, işletmelerin veya bu durumda tüm bir blokzinciri ekosisteminin doğrulanmış sıfır karbonlu elektriğe geçmesini sağlıyor.”

Ripple, hedefine ulaşmak için, Ripple’in kendi karbon ayak izini ölçmek ve ticari faaliyetleri için temiz, yenilenebilir enerji satın alarak ve karbon giderme teknolojisine yatırım yaparak azaltmak gibi çeşitli girişimlere kaynak yatırımı yapacak. Şirket ayrıca, kripto para biriminin benimsenmesinin çevresel etkisini araştırmak için University College London (UCL) ve Singapur Ulusal Üniversitesi ile ortaklık kuruyor.

Long’un gönderisinde şunlar belirtildi:

“Bu çevreci, sürdürülebilir uygulamaların tam olarak uygulanması bir gecede gerçekleşmeyecek. Sektör liderlerinin artık çok geç olmadan enerji tüketimini azaltma sorumluluğunu üstlenmesi zorunludur.”

Şirkete göre, karbon emisyonlarını azaltmak için endüstriler arasında sürdürülebilir önlemlerin benimsenmesi, küresel ekonominin 2030 yılına kadar tahmini 26 trilyon dolar tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Paranın üretimi ve hareketi kirliliğe ve ormansızlaşmaya katkıda bulunduğundan, bugün çoğu para biriminin çevre dostu olmadığını ekledi. 

Firma, bazı kripto para birimlerinin önemli bir karbon ayak izine sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Bitcoin’i ele alan şirket, kripto para biriminin ”neredeyse her yıl Portekiz ülkesinin ortalama olarak tükettiği kadar enerji tükettiğini” iddia etti. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse geçtiğimiz günlerde bir röportajda XRP ile Bitcoin’i kıyasladı ve yalnızca XRP’nin “sıfır enflasyon dinamiğine” sahip olduğunu, çünkü daha fazla token oluşturulmayacağını öne sürdü.

Yazıda ayrıca, XRP Ledger’in yerel varlığı XRP’nin “değişmez yeşil yönleri ve ödeme ölçeklenebilirliği nedeniyle RippleNet’in İsteğe Bağlı Likidite (ODL) hizmetini güçlendirmek için özel olarak seçildiğinden” de bahsetti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x