Yükleniyor...

Ripple’ın XRP Adreslerine Risk Puanı Uygulaması Geliyor

Forbes, Ripple'ın San Francisco merkezli kripto para startup'ı olan Coinfirm ile güçlerini birleştirdiğini duyurdu.

Ripple XRP 2

Forbes, Ripple’ın San Francisco merkezli kripto para startup’ı olan Coinfirm ile güçlerini birleştirdiğini duyurdu. Bu ortaklığın amacı, yerel token XRP’yi yeni FAFT yani Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün koyduğu şartlara uyumlu hale getirmek.

Risk Puanı Uygulaması

Ortaklık sonrası bazı XRP sahipleri durumdan tedirgin oldu. Forbes, piyasanın önde gelen anti-AML (Kara Para Aklamayı Önleme) ve KYC (Müşteri Tanı) çözüm sağlayıcılarından biri olan Coinfirm’in belirli XRP sahiplerinin kimliklerini açığa çıkarmayacağının altını çiziyor. Bunun yerine, zorunlu kimlik doğrulama ve FAFT kurallarına meydan okuyan İran gibi ülkelerde kullanılan şüpheli adresler tespit edilecek.

Belirli bir adresin ne kadar riskli olduğuna bağlı olarak 0’dan 99’a kadar bir puan verilecek. Coinfirm ayrıca kripto para mikser ve kümeleme gibi kullanılan özel araçları da tespit edecek.

FAFT Tavsiyeleri

FATF, 1989 yılında G-7 ülkeleri tarafından OECD bünyesinde kurulmuştur. FATF’nin kurulmasıyla bir anlamda kara paranın aklanmasıyla mücadeleye ilişkin tavsiyeler bütünü oluşturulmuştur.

FAFT, yasadışı para faaliyetlerini önlemek için kripto para borsalarının müşterileri ve merkeziyetsiz olmayan dijital varlıkların sahipleri hakkında bilgi paylaşımına zorluyor. Bu, işlemlerin aksamasına ve maliyetlerin artmasına neden oluyor olsa da FAFT’ın uygulamalarını dikkate almamak varlıkların ve borsaların yasal olan gri alanın dışına çıkmalarına neden olabilir. Böyle bir durum dijital varlığı doğrudan olumsuz bir şekilde etkileyecektir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x