Yükleniyor...

Ripple (XRP), Yeni Doğrulayıcı ile Merkeziyetsizliğini Arttırıyor

Yeni bir doğrulayıcı, XRP'nin daha merkeziyetsiz hale gelmesini sağlıyor.

ripple 3

Yeni bir doğrulayıcı, XRP’nin daha merkeziyetsiz hale gelmesini sağlıyor.

ABD merkezli blockchain şirketi PAC Global, XRP Ledger’deki işlemleri doğrulamak için artık kendi düğümünü çalıştırdığını duyurdu. Hareket, San Francisco merkezli blockchain şirketi Ripple ile bağlantılı yedinci en büyük kripto para biriminin ademi merkeziyetçilik seviyesini artırdı.

Bir düğüm, bir ağın korunmasına yardımcı olan bir bilgi işlem cihazı olarak tanımlanabilir. XRP Ledger, ağdaki işlemleri işlemek için güvenilir doğrulayıcılardan oluşan benzersiz bir düğüm listesi (UNL) tarafından çalıştırılır, böylece çift harcamaları önler.

Şu anda, 150’den fazla doğrulayıcı defteri tutuyor. Ripple artık çoğunu yönetmese de, blockchain şirketi hala kendi önerilen UNL’sini yayınlıyor, bu da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan şikayette belirtilen bir gerçek.

Üniversiteler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve bankalar kendi düğümlerini yönetebilirler. Ancak sorun şu ki, aslanın mevcut doğrulayıcılar içindeki payı hala Ripple tarafından finansal olarak teşvik ediliyor. Bunun, kötü niyetli oyuncuların, işlemleri sansürlemek için işbirliği yapmasını engellemesi gerekiyor.

Örneğin, 2019’un sonlarında işlemleri doğrulamaya başlayan Tokyo Üniversitesi, Ripple’dan milyonlarca fon alan Üniversite Blok Zinciri Araştırma Girişimi’nin (UBRI) bir parçası. Mevcut UNL, Coil, Bitso, Bithomp ve Ripple ekosistemindeki diğer iyi bilinen isimleri içerir, bu da yeterince çeşitli olmadığı anlamına gelir.

PAC Global’in kendisi, Ripple tarafından finanse edilen blockchain projesi Flare Networks’ün ortağıdır. Ripple gittiğinde tüm bu varlıkların düğümlerini çalıştırmaya devam edip etmeyeceği sorusu kalır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x