Yükleniyor...

Ripple’ın (XRP) “Adil Bildirim” Savunması Başarılı Olursa, SEC Büyük Sıkıntı Yaşayabilir

SEC, geçtiğimiz Aralık ayında Ripple (XRP) Labs aleyhine, kayıtsız menkul kıymet satışı iddiasıyla dava açtı.

sec ripple 3

SEC, geçtiğimiz Aralık ayında Ripple (XRP) Labs aleyhine, kayıtsız menkul kıymet satışı iddiasıyla dava açtı. Şirket misilleme olarak iki önemli savunma gerçekleştirdi. Bu savunmalardan birisi de “adil bildirim olumlu savunma” idi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ancak düzenleyici kurum, şimdi Ripple’ın adil uyarı savunmasını çürütmek için harekete geçti. Daha önce bildirildiği gibi, SEC, söz konusu savunmanın “kanuni olarak” başarısız olduğunu iddia etmişti. SEC mektubunda, Ripple’ın tüm savunmasının Upton v. SEC davası etrafında döndüğünü iddia etti. Ek olarak, ajans ayrıca, Upton’un bir SEC bölge mahkemesi davasındaki ihlalleri reddetmek için hiçbir zaman başvurmadığını ve herhangi bir mahkemenin, Upton savunmasının SEC’in yasal ihlal suçlamalarını çürütmesine izin vermediğini iddia etti.

SEC nihayetinde Upton davasını devam eden davadan ayırmaya çalıştı. Bu şekilde adil bir ihbar savunmasının uygulanamayacağını iddia etti. Avukat Jerney Hogan, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bir hukuk kuralının belirli bir durumda uygulanmamış olması, onu kaldıramayacağınız anlamına gelmez.”

SEC – Kik Interactive Inc. davasını emsal olarak kullanan SEC, Yargıç Hellerstein’ın sanıkların Upton savunmasını “akıllıca reddettiğini” vurgulayarak devam etti. Hogan, SEC’in önergesinin mahkeme tarafından kabul edilme ihtimali hakkında yorum yaparak, şunları söyledi:

“Burada Ripple’in “adil bildirim” savunması hakkında ret kararı verileceğini düşünüyorum.”

Ek olarak, SEC’in ilk günden beri Kik Interactive vakasından yararlanmaya çalıştığını da belirtmek gerekir. Firmanın 2017’de bir ICO’su vardı ve Ripple ile benzer gerekçelerle dava açıldı. O dönem teknoloji ile ilgili çok fazla bilgisi olmayan Yargıç Hellerstein, Kik’in kripto satışlarının yasadışı menkul kıymet satışı olduğuna karar verdi. Avukat devam etti:

“SEC, Ripple vakasını tıpkı Kik Interactive vakası gibi göstermeye çalışıyor ve Ripple bu konuda çok dikkatli olmak zorunda kalacak… Bir anlamda, bağlayıcı olmayan emsal ile uğraşmak konusunda kötü bir durum söz konusu.”

Adil uyarı savunmasının neden önemli olduğunu daha da açıklayan Hogan, Ripple adil uyarı savunmasını kazanırsa, gelecekte dava açabilecek diğer kripto firmalarının da bundan yararlanacağını iddia etti.

“Adil bildirim savunması, başarıya ulaşırsa ve Ripple kazanırsa, SEC’e karşı büyük bir savunma geliştirilecek.”

Burada, Ripple adil uyarı savunmasını kaybetse bile karara daha fazla itiraz edebileceklerini belirtmekte fayda var. Temyiz mahkemesi, Yargıç Torres’in hatalı olduğunu ve Ripple’ın adil bir bildirimde bulunmadığını belirlerse, SEC için işler kötü gidecek ve bu karar gelecekteki tüm kripto para davaları için bağlayıcı olacak. Hogan sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu olursa SEC daha fazla kripto para davası açamayacak. Dolayısıyla, Adil Bildirim savunması şu anda SEC’e baskı uygulayan ana şeydir ve baskı da anahtardır.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x