Yükleniyor...

Rus Milyarderden Rusya Merkez Bankası’na Bitcoin (BTC) Çağrısı

Milyarder Oleg Deripaska, Rusya'nın El Salvador örneğini izlemesi ve Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi.

rus milyarderden rusya merkez bankasina bitcoin btc cagrisi

Milyarder Oleg Deripaska, Rusya’nın El Salvador örneğini izlemesi ve Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Oleg Deripaska, dijital varlıklara uygulanan katı düzenlemeler için Rusya Merkez Bankası’nı suçladı. Ona göre merkez bankası, vatandaşların Bitcoin gibi kripto para birimlerine dahil olmasını engelliyor.

Rusya Ödeme Yöntemi Olarak BTC’yi Kabul Etmeli

Rus milyarder Oleg Deripaska, Telegram hesabını Rusya Merkez Bankası’nı kripto paralar konusundaki tavrını eleştirmek için kullandı. Ülkenin temel kripto para birimini ödeme yöntemi olarak eklemesi gerektiğini söyledi ve halihazırda bu konuda temel atmış olan Latin ülkesi El Salvador örneğini verdi:

“Sıklıkla adı geçen Honduras’a yakınlığıyla bilinen zavallı El Salvador bile dijital para birimlerine olan ihtiyacı fark etti ve Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul ederek basit bir yol izledi.”

Ayrıca milyarder Rusya’nın dünyanın geri kalanıyla etkin bir şekilde iş anlaşmaları yapma ihtiyacının altını çizdi ve merkez bankasını “dış ticaret anlaşmalarında bağımsızlığı sağlayan gerçek bir finansal aracı” benimsemeye çağırdı.

Rusya’nın en büyük hayır kurumu Voloe Delo’nun kurucusu olan Oleg Deripaska, bir zamanlar ülkenin en zengin adamıydı ancak 2008’deki mali krizden sonra liderliği kaybetti. Sanayici aynı zamanda Basic Element’in de kurucusu. Haziran 2021 itibariyle Forbes, servetini 4.8 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

Ancak hayırseverlik faaliyetlerine ve ticari başarılarına rağmen, Deripaska ABD Hazine Bakanlığı’nın dikkatini çekti. Nisan 2018’de ABD makamları onu ticari rakiplerinin hayatlarını tehdit etmek, haraç ve haraç almak ve bir hükümet yetkilisini yasadışı olarak dinlemekle suçladı.

Rusya’da Kripto Para Düzenlemesi

Daha önce aktardığımız üzere Rus yetkililer, kripto para birimlerini yasal olarak mülk olarak tanımaya karar verdiler. Bu mevzuat, yılda 600.000 ruble (8.184 dolar) üzerinde işlem yapan kripto para yatırımcılarının bunu yetkililere beyan etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Tasarının bir başka noktası da bu tür yatırımlardan elde edilen kazançlar üzerinden %13’lük bir vergi alınacak olması. Uygulanması halinde kanun, gerekli bilgileri ifşa etmeyen yatırımcıların beyan edilmeyen miktarın %10’u kadar para cezasına çarptırılmasını zorunlu kılacak.

Ayrıca tasarıda, öngörülen vergiden kaçmaya çalışanlara veya eksik ödeme yapanlara %40 oranında ağır ceza uygulanacağı belirtildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x