Yükleniyor...

Rusya, Kripto Ticaretini Lisanslı Platformlar ve Sertifikalı Cüzdanlarla Kısıtlamayı Planlıyor

Yasakçı politikası nedeniyle Rusya Merkez Bankası ile çatışan Rusya Maliye Bakanlığı’nın yasa tasarısından da kısıtlayıcı bir düzenleme çıktı.

rusya kripto ticaretini lisansli platformlar ve sertifikali cuzdanlarla kisitlamayi planliyor

Yasakçı politikası nedeniyle Rusya Merkez Bankası ile çatışan Rusya Maliye Bakanlığı’nın yasa tasarısından da kısıtlayıcı bir düzenleme çıktı. Tasarıya göre, kripto varlık alım satımı lisanslı platformlar ve sertifikalı cüzdanlarla kısıtlanacak. Bu, eşler arası alım satımı fiilen yasa dışı kılıyor. 

Söz konusu tasarı, dijital para birimi kavramını Rusya Federasyonu’nda yasal bir para birimi olarak kabul edilmediği halde ödeme olarak kullanılabilecek, bir bilgi sisteminde saklanan mülk ve elektronik veri veya herhangi bir varlık tarafından desteklenmeyen bir yatırım aracı olarak tanımlıyor.

Tasarıya göre dijital para operatörleri, diğer kriterlerin yanı sıra geleneksel işletmeler gibi yıllık finansal raporlar sunacak. Kripto para borsalarının varlıklarının alım satım için en az 100 milyon ruble (1.2 milyon dolar) ve profesyonel traderların ise en az 50 milyon ruble olması gerekecek. Offshore şirketler de kripto aracıları olarak faaliyet gösteremeyecekler. Madenciler ise gelirlerini vergi makamlarına bildirmek zorunda kalacaklar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner