Yükleniyor...

Rusya Maliye Bakanlığı, Kripto Yasa Tasarısını Parlamento’ya Sundu

Süregelen tartışmaların ardından, Pazartesi günü yapılan bir açıklamaya göre Rusya Maliye Bakanlığı kripto varlıkları düzenleyen yasa tasarısını Parlamento’ya sundu.

rusya maliye bakanligi kripto yasa tasarisini parlamentoya sundu y

Süregelen tartışmaların ardından, Pazartesi günü yapılan bir açıklamaya göre Rusya Maliye Bakanlığı kripto varlıkları düzenleyen yasa tasarısını Parlamento’ya sundu. 18 Şubat tarihinde sunulduğu belirtilen tasarıda çeşitli hükumet organları tarafından onaylanan yol haritasına bağlı kalındı. 

Duyuruda, Merkez Bankası ile gerçekleşen çatışmaya da dikkat çekildi. Bilindiği gibi Merkez Bankası, kripto işlemlerini yasaklamayı ve cezalandırmayı önermişti. Bakanlık ayrıca bankanın itirazlarının, bakanlığın yaklaşımı ile çelişmediği müddetçe dikkate alınacağını kaydetti. 

Diğer taraftan, kripto varlıkların ödemelerde kullanılamasına ilişkin yasak ise devam ediyor. Tasarı kripto varlıkları bir ödeme aracı olarak değil bir yatırım aracı olarak ele alıyor.

Tasarıda, lisans almada kripto varlık alım satım ve OTC platformlarının karşılaması gereken gereksinimler de yer aldı. Ayrıca tüm kripto-fiat dönüşüm işlemlerinin banka hesapları aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerektiği ve yatırımcıların hem bankalar hem de kripto varlık alım satım platformları aracılığıyla KYC kontrollerinden geçmesi gerektiği belirtildi.

Tasarı kapsamında kripto platformları, kullanıcıları kripto varlıkların riskleri hakkında bilgilendirmek zorunda kalacak ve yalnızca çevrim içi testlerden geçen yatırımcılar yatırım yapabilecek. Testi geçenler yılda 600.000 rubleye kadar kripto yatırımı gerçekleştirebilecekken; nitelikli yatırımcılarda ise bir sınır gözetilmeyecek.

Kripto varlık madenciliği de söz konusu yasa tasarısı kapsamında düzenlenecek. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner