Yükleniyor...

Rusya Merkez Bankası Altın Destekli Dijital Para Kullanmayı Planlıyor

Yerel haber kaynağı TASS'a göre, Rusya Merkez Bankası, uluslararası alanda kullanım için altın destekli dijital para kullanmayı düşünüyor.

Rusya Merkez Bankası

Yerel haber kaynağı TASS’a göre, Rusya Merkez Bankası, uluslararası alanda kullanım için altın destekli dijital para kullanmayı düşünüyor. Bununla birlikte, kurum, merkeziyetsiz kripto paralara karşı.

Dünyanın ikinci büyük gücünün daha önce bir dijital para birimi yaratma fikrini reddettiğini zaten biliyoruz ve bazıları Venezuela’nın Petro’su Ruslar’ın deneme amaçlı yol gösterdiğine inanıyor.

Rusya Merkez Bankası’nın Gündeminde Kripto Para Yok

Rusya Merkez Bankası’nın başkanı Elvira Nabiullina, kurumun uluslararası takası kolaylaştırmak için altın destekli bir dijital paranın kullanılması önerisini dikkate alabileceklerini belirtti. Teklif, Devlet Duması’nda (Rusya Federal Meclisi’nin alt Meclisi) yapıldı. Nabiullina teklife şu cevabı verdi:

Karşılıklı anlaşmalara gelince, elbette altın destekli bir dijital paraya dönük öneriyi dikkate alacağız. Ancak, benim görüşüme göre, ulusal para birimlerinde takasın geliştirilmesi daha önemli.

Nabiullina, Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) üyelerinin ulusal para birimleri kullanılarak yapılan takasın iyi dinamikler ile çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Bu, Rusya’nın bir dijital para birimi yaratma fikriyle ilgilendiğinin ilk göstergesi değil. Daha önce Rusya’nın ulusal para birimi olarak “Kripto Ruble”yi çıkaracağı iddiası öne sürülmüş, ancak Kripto Ruble planının gündemde olmadığı görülüyor.

Benzer şekilde, Rusya’nın Venezuela’nın petrol destekli kripto para birimi Petro’nun gelişiminde rol aldığı ve merkeziyetsiz para birimini kullanarak uluslararası yaptırımların nasıl atlatılacağı üzerine araştırmalar yaptığı iddia edildi.

Uluslararası para takası için altın destekli bir dijital paranın kullanımını araştırmak için yapılan görüşmelerin ardından Nabiullina merkeziyetsiz kripto varlıklar hakkında konuştu. Merkez Bankası başkanı, kurumun ülke ekonomisinde kullanılmayan düzenlenmemiş kripto para birimleriyle ilgilenmediğinin altını çizdi:

Parasal sistemimize giriş yapan kripto para birimleri ile karşı karşıyayız. Kripto para birimlerinin paranın yerini alacağını düşünmüyoruz.

Nabiullina, EAEU liderleri için yakında yayınlanacak dijital para birimleri ve Blockchain teknolojisi hakkında bir rapor hazırlandığını söyledi. Raporun içinde olağanüstü kripto olgusu, küresel ekonomi ve politika bağlamında 2025 yılına kadar var olacağı bildirilen ortak bir EAEU piyasası perspektifi ele alınmış. Beş ülkeden bir araya gelen kripto uzmanlarının kripto teknolojisinin yıkıcı tarafından ziyade potansiyel faydalarını ele aldıkları belirtiliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x