Yükleniyor...

Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble İçin Pilot Bankaları Seçti

Rusya'da düzenleyici bugün yaptığı açıklamada, Rusya merkez bankasının ülkenin gelecekteki merkez bankası dijital para birimi (CBDC) dijital rublesinin ilk testinde yer alacak 12 bankayı belirlediğini duyurdu.

rusya cbdc

Rusya’da düzenleyici bugün yaptığı açıklamada, Rusya merkez bankasının ülkenin gelecekteki merkez bankası dijital para birimi (CBDC) dijital rublesinin ilk testinde yer alacak 12 bankayı belirlediğini duyurdu.

Liste, Sberbank, VTB, Alfa Bank, Gazprombank ve Tinkoff dahil olmak üzere Rusya’nın en büyük kredi kuruluşlarını içeriyor.

Daha önce, Rusya Merkez Bankası, dijital rublenin bir prototipini Aralık ayına kadar geliştirmeyi ve gelecek yıl denemeye başlamayı planladığını söylemişti. Projenin bir blockchain üzerine inşa edilip edilmeyeceği ve eğer öyleyse hangisi üzerine kurulacağı henüz belli değil. Ekim 2020’de yayınlanan ilk dijital ruble konsepti, belirli teknolojik çözümlerden bahsetmedi ve projenin nasıl uygulanması gerektiğine dair bir seçenekler listesi sağladı.

Bankalar, CBDC’nin potansiyel merkezi tasarımından endişe duyduğundan, proje Rusya’nın bankacılık camiasını sarstı; bu, Rus hesapları için kendileriyle merkez bankası arasında doğrudan rekabet anlamına gelecekti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dijital rublenin ticari bankalar için bir tehdit olmayacağını söyleyerek geçen yıl bu endişeleri ortadan kaldırdı. Yine de konsept, bankaların korkularını yatıştırmak için değiştirildi ve onlara aracı rolü vererek, Rusya Merkez Bankası adına kullanıcılar için dijital ruble hesapları açtı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x