Yükleniyor...

Sahte Satoshi Bitcoin’in Telif Hakkını Almak için Başvuru Yaptı!

Sahte Satoshi Craig Wright, Bitcoin'in (BTC) white paper'ının ve orijinal kodun çoğu için telif hakkını almak için ABD Telif Hakkı Bürosu'na başvuruda bulundu.

Sahte Satoshi

Sahte Satoshi Craig Wright, Bitcoin’in (BTC) white paper’ının ve orijinal kodun çoğu için telif hakkını almak için ABD Telif Hakkı Bürosu’na başvuruda bulundu. Wright, Satoshi Nakamoto olduğunu iddiasını bu şekilde desteklemek istiyor.

ABD Telif Hakkı Bürosu, white paper’ının yazarı ve aynı zamanda Ocak 2009’da yayınlanan kodun arkasındaki ana isim olarak Wright’ı dolaylı olarak tanıyan ilk devlet kurumu oldu.

Bitcoin Telif Hakları

Bitcoin white paper’ının farkında olan ABD yetkilileri Wright’ın sunduklarına ikna olmuş olacaklar ki ona iki telif hakkı vermek için harekete geçmişler. Telif hakkı başvurusu Nisan ayının ortasında yürürlüğe girdi.

Blockchain şirketi nChain’in kurucusu Jimmy Nguyen, “Craig Wright’ın Bitcoin white paper’ının ve kodunun bir simgesi olarak tanınmış olduğunu görmek bizi heyecanlandırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin’e en erken giriş yapan isimlerden biri olan Wright, 2015 yılında tekrar Satoshi olduğunu iddia etmeye başladı. İddiaları, medya kuruluşları ve diğer büyük endüstri oyuncuları tarafından büyük ölçüde tutarsız olarak değerlendirildi. Wright, iddialarını reddeden isimlere Londra’daki hakaret yasalarını kullanarak tehditler savurdu.

Aslen Bitcoin topluluğunun bir üyesi olan Wright Ağustos 2017’deki hard fork’u takip ederek Bitcoin Cash’e (BCH) geçti. Müttefiki olan kumar milyarderi Calvin Ayre ile birlikte geçen yılın Kasım ayında Bitcoin protokolünün orijinal vizyonu olarak kabul ettiği Bitcoin Satoshi Vision’ı (BSV) yarattı.

Wright’ın Bitcoin white paper’ının hakkındaki agresif iddiaları birçok kişi tarafından endüstriye zarar verecek şekilde kabul edildi. Geçtiğimiz ay Kraken ve Binance, topluluğun düşmanlığını protesto etmek için BSV’yi platformlarından çıkarttılar.

CoinGeek’e göre Wright’ın bir sonraki hedefi BSV ekosistemini destekleyen ve kar amacı gütmeyen Bitcoin Association için telif hakkını almak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
coskun
coskun
4 yıl önce

what is that

ck x banner
ck youtube banner