Yükleniyor...

Satoshi Nakamoto Dönemine Ait Bitcoin’ler Tekrar Harekete Geçti

Bugün bir kripto para kullanıcısı 527.

satoshi donemine ait bitcoinler harekete gecti

Bugün bir kripto para kullanıcısı 527.120 dolar değerinde 50 Satoshi dönemi Bitcoin’i (BTC), kripto para borsası Bitfinex cüzdanına taşıdığı ortaya çıktı.

50 BTC, Bitcoin’in yaklaşık bir buçuk yaşında olduğu Mayıs 2010’da çıkarıldı. Bitcoin’lerin sahibi o zamandan beri bu varlıkları elinde tuttu ve BTC’leri kripto para borsasına taşımak için dün geceye kadar bekledi. Yapılan hareket, Bitcoin işlemlerini takip eden BTCparser botu tarafından tespit edildi.

Transferi gerçekleştiren varlıklar, “Satoshi dönemi” olarak biliniyor çünkü Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamotu’nun hala forumlarda dolaştığı ve Bitcoin’in gelişiminde aktif rol oynandığı dönemde çıkarılmışlardı. Nakamoto en son 13 Aralık 2010’da Bitcointalk’da aktif oldu. Daha sonra ise tam olarak ortadan kayboldu. Bunun en büyük sebebi ise, Nakamoto merkeziyetsiz bir para birimi oluşturmak istiyordu. Kendisinin kaybolmaması demek, bu fikri ile ters düşecek ve her zaman BTC için bir risk oluşturcaktı. Bunu bilen Nakamoto, kendini tamamen piyasadan çekmeyi tercih etti.

Geçtiğimiz aylarda da Satoshi dönemine ait BTC’ler ortaya çıkmış ve bu BTC’ler Binance ve Coinbase kripto para borsasına taşınmıştı. Bu sefer cüzdan sahibi, tercihini Bitfinex’den yana kullandı.

Kripto para topluluğunda bazı kullanıcılar, o döneme ait ortaya çıkan BTC’lerin, Satoshi’nin kendisine veya yakın ortaklarına ait olduğunu düşünüyor. O yüzden, Satoshi dönemine ait ortaya çıkan tüm BTC hareketleri, piyasalarda hareketliliğe sebep oluyor.

Bazı kullanıcılar ise yapılan bu transferleri Bitcoin’in olası hareketlerine bağlıyor. Bitcoin için boğa koşusu hareketini olduğunu iddia eden kullanıcıların olmasına rağmen, geçtiğimiz Mayıs ayında hareket eden Satoshi dönemi BTC’lerin ardından, lider kripto para %7 düşüş yaşamıştı. Gerçekleşen bu transfer sonrası ise Bitcoin’de %2’lik bir kayıp yaşandı. Lider kripto para yazım itibari 10.540 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yaşanan bu düşüşün en büyük sebebi olarak ise, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın koronavirüse yakalanması olarak gösteriliyor. Yaklaşan ABD seçimleri ve koronavirüs etkisi sebebi ile piyasalar halen belirsizliğini koruyor. Bu iki metriğin ortak noktası olan Trump’ın hastalığa yakalanması piyasaları olumsuz etkiledi. Ancak Beyaz Saray tarafından yapılan, Trump’ın hastalığı hafif belirtiler ile geçiriyor açıklamasından sonra, tekrar bir yükseliş gerçekleşti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner