Senegalli Bitcoin (BTC) Geliştiricisi: Bitcoin Zulümle Mücadele İçin Bir Silahtır • Coinkolik
Yükleniyor...

Senegalli Bitcoin (BTC) Geliştiricisi: Bitcoin Zulümle Mücadele İçin Bir Silahtır

Fode Diop, Bitcoin'in neden parasal sömürgeciliği sona erdirme gücüne sahip olduğunu açıkladı.

btc 3

Fode Diop, Bitcoin’in neden parasal sömürgeciliği sona erdirme gücüne sahip olduğunu açıkladı.

Senagalli bir Bitcoin ve Lightning geliştiricisi olan Fode Diop, yakın zamanda Bitcoin’in, parasal sömürgeciliğe kurban olan milyarlarca insan için neden bu kadar önemli olduğu düşüncelerini paylaştı. Geliştiricisi, Bitcoin’in açık kaynak teknolojisinin önemini vurgulayarak, finansal egemenliğin sağlanmasında kilit rol üstlenebileceğini ifade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Diop, Reason’a verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Bugün benim gibi insanlar savaşmak için çeşitli araçlara ve güce sahipler. Bitcoin, 2008 yılında gelene kadar dünyada böyle bir zaman hiç olmamıştı. Aslında her şey mümkün. Çünkü para her şeydir”

Diop, Senegal’de lise son sınıf öğrencisiyken, hem mühendislik okumak hem de basketbol oynamak için Kansas’taki Emporia Eyalet Üniversitesi’ne kabul edildi. Diop’un babası öğrenim ücreti için yeterli parayı biriktirmiş olsa da IMF’nin ve Fransa’nın öncülük ettiği bir anlaşma nedeniyle, birikimleri bir gece içerisinde yarıya indi. IMF ve Fransa hükümeti hala 15 Afrika ülkesinin para birimlerini kontrol ediyor.

“Eğer ülkenizin para birimi, diğer ulusların kaprisiyle devalüe edilebiliyorsa, paranızı Bitcoin’de tutmak servetinizi korumak için daha mantıklı olabilir”

Diop’un hayatı boyunca Fransız Frangı’na 1’e 50 şeklinde sabitlenen CFA Frangı, IMF ve Fransa’nın çabaları sebebiyle 1’e 100 şeklinde düzenlendi. Bunun yaşandığı yıl olan 1994’te henüz Bitcoin mevcut değildi.

Diop bu olayın ardından ülke halkının kendisini soyulmuş hissettiğini, çünkü bir gece içerisinde satın alma güçlerinin yarı yarıya düştüğünü ifade etti. Bu konuda yapabilecekleri herhangi bir şey de yoktu.

“Bitcoin’in teknik incelemesini okuduğumda, bunun baskıya karşı savaşabileceğimiz bir silah olduğunu söyledim. Hükümetlerin hala tehdit altında olduğunu hissediyorum. Ancak açık kaynak teknolojisi benim için çok güzel bir şey.

Zalimlerle savaşmak için bu açık kaynak teknolojisinden yararlanabilirsiniz. Öyleyse neden kullanmıyorsunuz?”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x