Yükleniyor...

Solana Cüzdanlarına Milyon Dolarlık Hack Saldırısı

Geçtiğimiz dönemlerde birkaç kez kesintiye uğrayan Solana’nın başını bu kez milyon dolarlık hack saldırısı ağrıtıyor.

Solana Cuzdanlarina Milyon Dolarlik Hack Saldirisi

Geçtiğimiz dönemlerde birkaç kez kesintiye uğrayan Solana’nın başını bu kez milyon dolarlık hack saldırısı ağrıtıyor. Solana ekosistemi en son istismarın kurbanı gibi görünüyor. Şu ana kadar 8 binden fazla cüzdanın güvenliğinin ihlal edildi ve saldırının kaynağı bilinmiyor.

Kullanıcılar, Phantom, Slope ve TrustWallet dahil olmak üzere sıcak cüzdanlarından bilgileri olmadan fonlarının çekildiğini bildirdi.

Solana Hack Saldırısında 8 Binden Fazla Cüzdan Ele Geçirildi

Twitter, Solana kullanıcılarının tokenlerin aniden hesaplarından çekildiğini fark eden raporlarıyla dolup taştı. OtterSec’in belirttiğine göre Hala devam eden saldırıda şimdiye kadar 8 binden fazla cüzdan ele geçirildi.

Saldırgan, kullanıcılar adına işlemleri imzalama (yani başlatma ve onaylama) yetkisini elde etti. Bu da tedarik zinciri saldırısı adı verilen bir saldırıda güvenilir bir üçüncü taraf hizmetinin güvenliğinin ihlal edilmiş olabileceğini düşündürüyor.

Saldırıda ağırlık olarak mobil cüzdan kullanıcıları etkilenmiş gibi görünse de gece boyunca yanıt bulunamadı. Blockchain araştırmacısı PeckShield, yaygın saldırının büyük olasılıkla etkilenen cüzdanların arkasındaki kullanıcı özel anahtarlarını çalmak için kullanılan bir “tedarik zinciri sorunu” nedeniyle olduğunu belirtti. Şimdiye kadar zararın yaklaşık 8 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Saldırıyla ilgili devam eden soruşturmaların devam ettiğini ve hiçbir kanıt olmadığını belirten Solana Labs sözcüsü Austin Federa, yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

“Birden fazla ekosistemden mühendisler, birkaç güvenlik firmasının yardımıyla Solana’daki boş cüzdanları araştırıyorlar. Donanım cüzdanlarının etkilendiğine dair hiçbir kanıt yok”

En büyük Solana sıcak cüzdanı olan Phantom’un bir temsilcisi konu hakkında şu şekilde konuştu;

“Solana cüzdanlarını etkileyen olayı değerlendiriyoruz ve bunun temeline inmek için ekosistemdeki diğer ekiplerle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Daha fazla bilgi topladığımızda bir güncelleme yayınlayacağız” dedi.

DefiLlama’ya göre TVL rakamlarıyla beşinci en büyük blockchain olan Solana, hızlı işlemleri ve düşük ücretleri nedeniyle geçen yıl popülerlik kazandı. Solana’nın tokeni SOL, saldırıyı takip eden saatlerde yüzde 4 düşüş yaşadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner