Yükleniyor...

Solana’dan Ethereum’a gözdağı: İşler tersine dönebilir!

'Solana ağı, işlem ücretleri bakımından Ethereum'u geçme yolunda ilerliyor; bu durum, Solana'nın "Ethereum katili" görülmesinden dolayı olarak kritik bir gelişmedir.

solana ethereum

Solana ağı, işlem ücretleri bakımından Ethereum‘u geçme yolunda ilerliyor; bu durum, Solana’nın “Ethereum katili” görülmesinden dolayı olarak kritik bir gelişmedir.

Blockworks‘ün kıdemli araştırma analisti Dan Smith’e göre, Solana, Ethereum‘un işlem ücretlerini bu haftadan itibaren tersine çevirebilir : “SOL, ETH’yi işlem ücretlerinde + yakalanan MEV’de bu ay, hatta belki bu hafta çevirecek.”

ethereum solana

Solana-Ethereum rekabeti her geçen gün kızışıyor!

Yakalanan MEV veya Maksimum Çıkarılabilir Değer, çoğunlukla protokollerde arbitraj yoluyla elde edilen kazançları ifade eder. MEV, bir kullanıcı veya bir grup kullanıcı tarafından bir blockchain’den elde edilebilecek maksimum değer miktarını ölçer. Smith’in X gönderisine göre Solana’nın 2,8 milyon dolarlık toplam ekonomik değeri, Ethereum’un 7 Mayıs’taki 3,1 milyon dolarlık toplam ekonomik değerine yakındı:

“Toplam ekonomik değeri” (bana daha iyi isimler verin) toplam işlem ücretleri + doğrulayıcılara iade edilen yakalanan MEV olarak tanımlamak. Dün Ethereum: 3.165.772 dolar, Solana: 2.803.313 dolar.”

Ancak Solana’nın günlük işlem ücretleri hala Ethereum’unkinden çok uzak. DefiLlama verilerine göre Ethereum, son 24 saatte 2,75 milyon doların üzerinde ücret üretirken, Solana’nınki 1,49 milyon dolardı. Kilitlenen toplam değere (TVL) bakıldığında Solana’nın 3,94 milyar dolarlık TVL’si hala küçük bir kısımdır veya Ethereum ağının 53 milyar doların üzerindeki TVL’nin yaklaşık yüzde 7,4’üdür.

ethereum solana

Solana gerçekten bir “Ethereum katili” mi?

Solana, Mart 2020’de ana ağda, saniyede 50.000 işlem (TPS) ile piyasaya sürüldü ve Ethereum’un “Ethereum katili” olarak adlandırılan ölçeklenebilirlik eksikliğini ve verimsizliklerini iyileştirme sözü verdi.

Ethereum’un katman-2 (L2) ölçeklendirme çözümleri aracılığıyla ölçeklenebilirliğe yönelik modüler yaklaşımından farklı olarak Solana’nın monolitik yaklaşımı, bağımsız bir blockchain ağı olarak ölçeklenebilirlik ve düşük ücretler yaratmayı amaçlıyor.

Ancak Solana’nın yaklaşımı, daha önceki kesintilerin ardından yaygın eleştirilere maruz kalmıştı. Nisan ayının başında memecoinlere olan talep, ağın büyük talebi karşılayamaması nedeniyle Solana işlemlerinin yaklaşık %75’inin başarısız olmasına neden oldu. Solana’nın durum sayfasına göre, mühendisler ve doğrulayıcılar ağı yeniden başlatamadan 6 Şubat’ta Solana’daki blok üretimi yaklaşık beş saat süreyle durduruldu .

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner