Yükleniyor...

Solana Program Kitaplığındaki 2,6 Milyar Dolarlık Hata Düzeltildi

Güvenlik denetim odaklı bir ekip olan Neodyme'den araştırmacılar, Solana'nın kod tabanında kritik bir güvenlik açığı fark ettiler.

solana

Güvenlik denetim odaklı bir ekip olan Neodyme’den araştırmacılar, Solana’nın kod tabanında kritik bir güvenlik açığı fark ettiler. Şirket son blog gönderilerinde Solana (SOL) ekosistemine entegre “pahalı” tokenlar için karlı olabilecek bir saldırının tasarımını paylaştı.

Neodyme’de paylaşılan duyuruya göre, üyeler Solana Program Kitaplığı’nın token ödünç verme sözleşmesinde bir hata fark ettiler. Bu nedenle, çok sayıda Solana tabanlı DeFi protokolü etkilendi.

Risk altındaki toplam değer (TVL) 2.6 milyar doların üzerinde. Varsayımsal saldırının tasarımı ise şu şekildeydi;

“n adet kesirli token yatırırken, bir kullanıcı n+1 kesirli token çekebilir. Bu işlemin saniyede yaklaşık 300 kez olması durumunda, saniyede 7500 dolar veya saatte yaklaşık 27 milyon dolar çalmasını sağlayabiliriz.”

Solana’nın Ana Kod Tabanında da Hata Çözüldü

2-4 Aralık tarihlerinde Neodyme’in temsilcileri, Larix, Solend, Tulip, Accumen ve benzeri gibi Solana ile ilgili bir merkeziyetsiz finans protokolü (DeFi) ile temasa geçti.

Tüm ekipler mimarilerindeki hataları düzeltti. Yazılım mühendisi Jordan Audet Sexton, GitHub’da sorunun Solana’nın ana kod tabanında da çözüldüğünü paylaştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner