Solana, Yaşadığı Ağ Kesintisi Hakkındaki İlk Raporunu Yayımladı • Coinkolik
Yükleniyor...

Solana, Yaşadığı Ağ Kesintisi Hakkındaki İlk Raporunu Yayımladı

Solana, geçtiğimiz hafta ağın durmasına yol açan problem hakkındaki ilk raporunu yayımladı.

solana yasadigi ag kesintisi hakkindaki ilk raporunu yayimladi

Solana, geçtiğimiz hafta ağın durmasına yol açan problem hakkındaki ilk raporunu yayımladı. Buna göre ağdaki kesintiye botların gerçekleştirdiği bir DDoS saldırısının neden olduğu belirtildi.

Ağ, 14 Eylül’de yaklaşık 17 saatlik bir kesintiye uğramış ve seçilmiş node’lar tarafından yeniden başlatılarak sorun giderilmişti. Solana Vakfı olayı inceledi ve olayla ilgili raporunu yayımladı. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rapor, Solana tarafından yapılan açıklamaların çoğunu doğruladı. Ağın bir hizmet reddi saldırısı (DDoS) ile saniyede 400.000 işlem ile boğulduğunu ortaya koydu.

Olay ise, Solana tabanlı bir DEX olan Raydium’daki bir IDO’nun piyasaya sürülmesi ile başladı. Görünüşe göre ağ, IDO’da başarılı olmaya çalışan botlar tarafından oluşturulan işlemler ile kesintiye uğramıştı. İşlemler Solana ağındaki dağıtılmış node’ları boğdu ve hatta bazılarının çökmesine neden oldu.

Rapor, her ne kadar saldırının geleneksel DDoS saldırıları gibi olmasa da benzer bir şekilde sonuçlandığına dikkat çekiyor. Raporda ağın bir hard fork yoluyla yeniden başlatılması çabalarına da yer verildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Bu sorunu çözmek için bir araya geldikleri için doğrulayıcı topluluğa, mühendislere ve tüm Solana ekosistemine teşekkür ederiz. Bu gibi sorunların olduğu nadir durumlar, herkes için rahatsız edicidir ve merkeziyetsiz bir ağda bir şeyi düzeltmeniz gerektiğinde, bu gerçek bir topluluk projesidir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x