Sotheby’s’de NFT'leri Yer Alan İlk Türk Fotoğrafçı: Rızacan Kumaş • Coinkolik
Yükleniyor...

Sotheby’s’de NFT’leri Yer Alan İlk Türk Fotoğrafçı: Rızacan Kumaş

Rızacan Kumaş’ın Panaromic Portraits çalışması dünyanın en saygın müzayede kurumu olarak nitelendirilen Sotheby’s aracılığıyla 14 - 21 Ekim 2021 tarihleri arasında Natively Digital isimli açık artırmada sergilenecek.

Rizacan Kumas gorsel 153639209

Rızacan Kumaş’ın Panaromic Portraits çalışması dünyanın en saygın müzayede kurumu olarak nitelendirilen Sotheby’s aracılığıyla 14 – 21 Ekim 2021 tarihleri arasında Natively Digital isimli açık artırmada sergilenecek.

Dünyaca ünlü koleksiyoner Pransky tarafından satın alınan ve Sotheby’s’de satışa sunulan Panaromic Portraits ile birlikte Rızacan Kumaş bu seçkin ve prestijli platformda NFT eserleri yer alan ilk Türk fotoğrafçı olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Vietnam, Çin, Malezya, Singapur gibi 20’den fazla ülkeyi gezerek farklı mekanlardaki yaşamları, mekanları ve duyguları objektifinden yansıtan ünlü belgesel fotoğrafçısı Rızacan Kumaş, son yılların öne çıkan trendi NFT’yi bir kez daha gündemin ön sıralarına taşıyor. Rızacan Kumaş’ın 2017 yılında “İpek Yolu’nu Geçmek” projesi için başladığı yurt dışı seyahatleri birçok ilgi çekici kareyi kadrajına taşıdı. “Şii Müslümanlar”, “Afgan Basti Mülteci Kampı”, “Tayland’da Gay Bar” ve “Budist Manastır Okulu ve Yetimhanesi” gibi projeleri hayata geçiren Kumaş yıllardır kadrajına girenleri SuperRare, OpenSea, Foundation ve MakersPlace gibi platformlara taşıyarak NFT koleksiyonerlerinin dikkatini çekti.

NFT fotoğrafları yüksek değerde alıcı bulan Rızacan Kumaş’ın Panaromic Portraits isimli çalışması koleksiyoner Pransky’in tarafından satın alınarak Sotheby’s’de Natively Digital sergisinde 14- 21 Ekim tarihlerinde sergilenecek. Rızacan Kumaş’ın fotoğrafları daha önce de ünlü koleksiyonerler Pranks ve Danny tarafından satın alınmış ve geliri MalalaFund ve Blue Dragon Children’s Foundation kurumlarına bağışlanmıştı. Kumaş’ın NFT dünyasına girdiği son 6 ayda 149 NFT çalışması bulunuyor, bu NFT’lerin toplam hacmi ise 353 Ethereum’a (11 milyon TL) ulaştı.

Fotoğraflarının NFT alanında ilgi ve değer görmesinden dolayı mutluluk duyan Rızacan Kumaş kendi Twitter profilinde gelen destek paylaşımlarına cevap vererek şu ifadeleri kullandı:

“Panoramik Portreler’im Pranksy sayesinde Sotheby’s Natively Digital sergisinde yer alacağı için çok heyecanlı ve gururluyum. Ne diyeceğimi bilemiyorum, bu benim beklentilerimin de ötesinde. Teşekkür ederim!”

1774 yılından beri müzayedeler ve sıra dışı etkinlikler düzenleyen Sotheby’s dünya çapında en seçkin sanatseverlere hizmet veriyor. Sotheby’s, ilk NFT müzayedesini geçtiğimiz Nisan ayında yapmıştı. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x