Yükleniyor...

Spice DAO Topluluğu, Nadir Dune Kitabını Satın Alarak, Telif Haklarına da Sahip Olduğunu Düşündü

Alejandro Jodorowsky'nin Frank Herbert'in 'Dune' kitabını uyarlamayı tasarlarken hazırladığı 'Jodorowsky's Dune' kitabı Christie's müzayede evinde açık artırmaya çıkarılmıştı.

dune dao

Alejandro Jodorowsky’nin Frank Herbert’in ‘Dune’ kitabını uyarlamayı tasarlarken hazırladığı ‘Jodorowsky’s Dune’ kitabı Christie’s müzayede evinde açık artırmaya çıkarılmıştı.

Spice DAO isimli topluluk Dune hayranı kripto para yatırımcıları tarafından oluşturuldu.

Frank Herbert’ın iki defa sinemaya uyarlanan ünlü bilimkurgu romanı Dune’un ünlü yönetmen Alejandro Jodorowsky tarafından film için oluşturulan ama sinemaya aktarılamayan çizimlerini içeren nadir kitabını, Spice DAO topluluğu 2,66 milyon euro (3,04 milyon dolar) karşılığında satın aldı.

Kitaba Sahip Olunca, Kitabın Telif Haklarına Sahip Olduklarını Düşündüler

Spice DAO topluluğu, kitaba sahip olmanın telif haklarına sahip olmakla aynı anlama geldiğini düşünerek Twitter hesabından şöyle bir paylaşımı yaptı;

“Açık artırmayı 2,66 milyon euro ile kazandık. Şimdi görevimiz: 1. Kitabı herkese açık hale getirmek. 2. Kitaptan ilham alan orijinal bir animasyon dizi üretmek ve bunu bir yayın platformuna satmak. 3.Topluluktan türev projeleri desteklemek.”

10-20 adet arasında kopyasının var olduğu bilinen kitaba, kopyasına sahip olan bir kişi, kitabın tamamını tarayarak meraklılarının incelemesine zaten açmıştı.

Kitaba beklenen fiyattan 100 kat daha fazla ödeyerek sahip olan topluluk, bu süreçte kitaba sahip olmanın kitabın haklarına sahip olmak olduğunu düşünerek böyle bir paylaşım yaptı.

Bu paylaşımın ardından Spice DAO topluluğuna çok sayıda tepki tweeti atıldı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x