Yükleniyor...

Stellar Kaç TL Oldu? Güncel XLM Fiyatı

1 Stellar Kaç TL 1 Stellar Kaç Dolar 1 XLM Fiyatı

Bugün 1 Stellar ne kadar1 XLM kaç TL oldu? 1 XLM coin kaç TL‘ye karşılık geliyor? Güncel Stellar Lumens (XLM) fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

1 Stellar (XLM):3.19 TL TL
1 Stellar (XLM):0.09819 $ Dolar
1 Stellar (XLM):0,091420 Euro
Değişim (24s):-0.69%
Hacim (24s):45,739,984 $ Dolar
Piyasa Değeri:2,855,689,119 $ Dolar

Şu anda 1 Stellar 3.19 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Stellar 0.09819 $ dolardır. 1 Stellar karşılığında 3.19 TL Türk Lirası veya 0.09819 $ dolar alınabilmektedir. Stellar fiyatı son 24 saatte -0.69% değişim ile şu anda 3.19 TL TL‘den işlem görmektedir.

Son 24 saatteki Stellar hacmi 45,739,984 $ dolar ve kripto para biriminin piyasa değeri ise 2,855,689,119 $ dolardır.

XLM Coin Fiyat Hesaplayıcı


XLM Grafiği

XLM/XPR Karşılaştırması


Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Stellar (XLM) Nedir?

Stellar, finans kurumları arasında bir köprü görevi görmeyi, sınır ötesi varlık/değer/para transferlerinin maliyetini yüksek oranda düşürmeyi ve transfer süresini kısaltmayı amaçlayan açık kaynak kodlu, gerçek bir eşten eşe ödeme teknolojisi veya protokolüdür. Konu transfer ücreti olduğunda Stellar ağından yapılan transferlerin mining ücreti/işlem ücreti yalnızca 0,00001 Lumens (XLM) olarak belirlenmiştir. Yani işlem ücreti son derece düşüktür.

Stellar, merkeziyetsiz sunucular ve altta yatan dağıtık defter teknolojisi (Blockchain) ile çalıştırır. Tıpkı Ripple’ın çalışma şekline benzer şekilde, node’ların (düğümlerin) yalnızca küçük bir bölümü doğrulama node’ları olarak kullanılır. Böylece işlemlerin daha hızlı işlenmesi yani doğrulanması sağlanır. Yani Stellar ağındaki işlem hızı Bitcoin veya Ethereum’a göre oldukça yüksektir. Öte yandan bu avantaj Ripple’de olduğu gibi bir miktar maliyeti beraberinde getirmektedir. Ek olarak bu mimari merkeziyete eğilimlidir ve her tam node’un işlemleri doğruladığı tamamen merkeziyetsiz Blockchain olarak çok daha az güvenlik sunar.

Stellar ağındaki işlemlerin onaylanma süresi iki ila beş saniye arasında değişmektedir. Değer transferinin yanı sıra çok katmanlı bir mimari ile oluşturulan ağda, üzerinde akıllı sözleşmeler oluşturmak, yürütmek ve dağıtık ekosistemde yeni token’lar oluşturmak için kullanılabilir.

2017’de büyük sıçrama yapan ICO’da birçok ICO’nun Ethereum’dan ayrılarak ve hızdan dolayı Stellar’a geçmeyi tercih ettiğine tanık olundu. ICO balonunun patlamasıyla tabii bu planlar başlamadan sonlandı.

Tüm bunlarla birlikte, Stellar Blockchain’in doğal varlığı/kripto para birimi Lümen olarak adlandırılır ve kısaltması XLM’dir.

Stellar ağında madencilik yaparak XLM çıkartmak mümkün değildir. Mevcut tüm 103.887.050.716 XLM, ağın faaliyete geçmesinden önce çıkartılmış yani premining yapılmıştır.

Stellar, gerek işlem süresi gerekse az sayıdaki seçilmiş doğrulayıcıya güvenme opsiyonuyla çoğu Blockchain projesinden ayrışmakta ve öne çıkmaktadır. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ripple ile kıyaslandığında, Stellar tamamen açık kaynak kodlu olan bir yolu seçti ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından geliştirildi.

Stellar, başlangıçta Ripple ağından koparak ortaya çıktığı düşünülse de aslında tümüyle yeniden inşa edilmiştir ve The Stellar Consensus Protocol’ü (SCP) ile çalışmaktadır.

Stellar (XLM) Nasıl Satın Alınır?

XLM coin’i Türk Lirası ile Paribu gibi birçok merkezi kripto para borsasından alabilmek mümkündür.

Stellar (XLM) Cüzdanı ve XLM Saklama Yöntemleri

Bitcoin, Ethereum gibi birçok kripto paranın cüzdanları 64 karakterlik bir özel anahtar ve basitçe hepimizin sahip olduğu bir IBAN numarasına benzetebileceğiniz bir açık adresten ibarettir. XLM cüzdanlarında bu iki koda ek olarak Stellar Memo isimli 28 bayt kapasiteli bir mesaj bölümü bulunmaktadır. Kullanıcılar bu bölüme bir mesaj ekleyerek birbirleriyle iletişim kurabilirler ve işlemlerin kim tarafından gerçekleştirildiğini anlayabilmektedirler.

Stellar Lumens, mobil cihazlarda, donanım çubuklarında, çevrimiçi veya kağıt gibi cüzdanlarda saklanabilir. Stellar’ın kendi internet sitesindeki listelenen cüzdanlar yerine 3. parti cüzdanları da kullanabilirsiniz. Cüzdanınızı yanınızda taşımak istiyorsanız mobil ve çevrimiçi cüzdanları tercih etmelisiniz. Bu noktada ufak bir uyarı yapmak gerekirse, kullanmak istediğiniz cüzdanın özel anahtarı (private key) veya 12–24 kelimelik anahtar kelime grubunu sizinle paylaştığından emin olun. Bu özel anahtar cüzdana tam erişim için gereklidir.

XLM varlıklarınızı internetten bağımsız, taşınabilir ve güvenli donanım cüzdanlarda da saklayabilirsiniz. Stellar’ın resmi internet sitesindeki cüzdanlar sayfasında yer alan ve farklı platformlara göre filtrelenebilen cüzdanları deneyebilir, kullanımı size göre kolay olan bir cüzdanı tercih edebilirsiniz. Ancak Stellar ağında bir cüzdanı aktifleştirmek için oldukça düşük olan 0.5 XLM’lik bir ücret alındığını hatırlatalım.

Kendinize ait bir Stellar cüzdanına XLM gönderirken ya da transfer ederken Memo kodunu kullanma zorunluluğunuz yoktur ancak Paribu ve bir başka gibi ve kripto para borsaları arasında yapacağınız transferlerde Memo kodu kullanımı zorunludur.

Stellar ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Stellar yani XLM nedir?

Stellar, finans kurumları arasında bir köprü görevi görmeyi, sınır ötesi varlık/değer/para transferlerinin maliyetini yüksek oranda düşürmeyi ve transfer süresini kısaltmayı amaçlayan açık kaynak kodlu, gerçek bir eşten eşe ödeme teknolojisi veya protokolüdür. 

Stellar (XLM) nasıl satın alınır?

XLM satın alabilmek için bir kripto para borsasında onaylı üyeliğinizin olması gerekmektedir. Ardından havale/EFT ile hesabınıza Türk Lirası yatırarak XLM alabilirsiniz.

Stellar hangi ülkenin kripto para birimidir?

Stellar herhangi bir ülkenin kripto para birimi değildir.

Stellar (XLM) fiyat grafiği düşüşte mi?

Kripto para piyasası son derece volatilitelidir. Bu sebeple zaman zaman sert inişler ya da çıkışlar görülebilir. Bu durum XLM için de geçerlidir.