Taliban'dan Kaçan, Bitcoin ve Ethereum Madenciliği Yapmak İsteyen Afgan Bilgisayar Mühendisi Türkiye'de Bir Tünele Sığındı • Coinkolik
Yükleniyor...

Taliban’dan Kaçan, Bitcoin ve Ethereum Madenciliği Yapmak İsteyen Afgan Bilgisayar Mühendisi Türkiye’de Bir Tünele Sığındı

Bitcoin ve Ethereum madenciliğine başlamayı planlayan Afganistanlı bir bilgisayar mühendisi, ülkesini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye kaçtı ve burada bir drenaj tüneline sığındı.

talliban

Bitcoin ve Ethereum madenciliğine başlamayı planlayan Afganistanlı bir bilgisayar mühendisi, ülkesini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye kaçtı ve burada bir drenaj tüneline sığındı. Afgan daha sonra polis tarafından gözaltına alındı.

Bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra Bitcoin ve Ethereum madenciliği işini kurmak isteyen yirmili yaşlarındaki Afganistanlı Muhammed Ali, Taliban ülkeyi ele geçirdikten sonra interneti yasaklayacağını ve kripto madenciliği yapmasına, hatta kameralı bir akıllı telefonuna sahip olmasına izin vermeyeceğini bildiği için kaçmayı seçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ali, Reuters haber ajansıyla görüşerek, kendisinin ve diğer mültecilerin Afganistan’dan ayrılarak, hakim din yasaklarının olmadığı, internetin ve teknolojilerin daha iyi olduğu ülkelerde yaşam aramaya çalışmasını anlattı.

Şu anda Afganistan’dan gelen çok sayıda göçmen, Avrupa ülkelerine ulaşmak için Türkiye’yi bir hazırlık noktası olarak kullanmaya çalışıyor. Ayrıca Türkiye hali hazırda Suriye’den gelen 4 milyon mülteciye barınma sağlamış durumda.

Ali, Türkiye’de Bitlis ili yakınlarındaydı. Reuters’e, Batı’ya gitmek ve Avrupa’ya ulaşmak istediğini söyledi.

Muhammed Ali, Afganistan’da bilgisayar mühendisliği okudu ve ayrıca web tasarımı öğrendi. Bunun dışında, diğer konuların yanı sıra internetten nasıl para kazanılacağını öğrettiği bir YouTube kanalı var. Bitcoin ve Ethereum madenciliği işini yapmak istediği ve Taliban ülkeyi ele geçirdikten sonra bunları yapamayacağını bildiği için ülkesinden kaçtı.

Ali Reuters ile görüştükten bir gün sonra, polis tarafından gözaltına alındı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x