Yükleniyor...

Tayland Merkez Bankası, Blockchain Teknolojisini Teşvik Etmek İçin Yeni Yönergeler Yayınladı

Tayland Merkez Bankası dün finans sektöründe blockchain teknolojisinin kullanımını düzenlemek ve teşvik etmek için yeni yönergeler yayınladı.

tayland merkez bankasi blockchain

Tayland Merkez Bankası dün finans sektöründe blockchain teknolojisinin kullanımını düzenlemek ve teşvik etmek için yeni yönergeler yayınladı.

Tayland Merkez Bankası’ndaki ödeme sistemleri politikası ve finansal teknoloji grubunun başkan yardımcısı Siritida Panomwon Na Ayudhya tarafından yayınlanan yönergede, finansal hizmet sağlayıcıları tarafından blockchain teknolojisinin benimsenmesi için ilkeler yer aldı. 

Blockchain’in “sektörler arasında artan verimlilik, şeffaflık ve birlikte çalışabilirlik sağlamadaki güçlü potansiyellerine” atıfta bulunan Tayland Bankası, riskleri titizlikle denetlerken finansal yeniliği teşvik etmeyi hedeflediğini söyledi. Nihayetinde, düzenleyici çerçevenin, blockchain teknolojisini finansal hizmetleri kullanma konusunda “insanların güvenini artırabileceğini” söyledi. 

Bankanın bu hamlesi blockchain üzerinde yaptığı ilk adım değil. Geçen yılın sonlarında, yatırım deneyimini ve verimliliğini artırmak için blockchain teknolojisinin devlet tasarruf tahvili altyapısını başlattı. Bir ay sonra da, daha önce yayınlananlara benzer blockchain teknolojisi hakkında yönergeler yayınladı. 

Banka, işlem doğrulaması, uluslararası havaleler, elektronik teminat mektupları ve finansal altyapı geliştirme projeleri de dahil olmak üzere, blockchain teknolojisinin finansal faaliyetlerde yaygın olarak uygulandığını söyledi.

Bankanın blockchain teknolojisini benimsemesinin aksine, bu ayın başlarında ödeme aracı olarak kripto para biriminin kullanımını desteklemediğini açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner