Yükleniyor...

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Dijital Para Çalışmalarıyla Alakalı Olarak Tarih Verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dijital paralarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

tcmb 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dijital paralarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Kavcıoğlu, yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtım toplantısının sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Burada önemli açıklamalarda bulunan Başkan Kavcıoğlu dijital paralarla alakalı çalışmaların yoğun bir biçimde sürdüğünü dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Dijital paralarla ilgili çalışmalarımız yoğunlukla devam ediyor. Eylül ayı gibi pilot uygulamaya başlayacağız.”

Kavcıoğlu ayrıca yeni SWAP anlaşması için görüşülen ülkeler olduğunu, yakında yeni anlaşmaları açıklandığında herkesin duymuş olacağını da söyledi.

“Enflasyonla Mücadeleyi Herkes İçselleştirmeli”

Başkan Kavcıoğlu ayrıca yapmış olduğu sunumda enflasyonla mücadeleyi herkesin içselleştirmesi gerektiğini ve mücadelenin toplumsal mutabakatla mümkün olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

“Enflasyon davranışları bozuldu, TCMB yalnız kaldı, eşgüdüm gerekli. Enflasyonla mücadeleyi herkes içselleştirmeli. Merkez Bankası olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak mücadele vermeye çalışıyoruz. Ama odalara burada büyük görev düşüyor. Firmalar daha duyarlı olmalı, makul oranlarda zamlar yapmalarını rica ediyoruz. Bunların kendi içerisinde dengelenmesi gerekir. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Sadece para politikasıyla çözülemez”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x