Yükleniyor...

Terraform Labs iflas etti, BTC sallandı!

11 Mayıs 2022 yılında büyük kripto çöküşüne imza atan Terraform Labs, Bölüm 11 iflas koruma başvurusunda bulundu.

Terraform Labs

11 Mayıs 2022 yılında büyük kripto çöküşüne imza atan Terraform Labs, Bölüm 11 iflas koruma başvurusunda bulundu.

Terra (LUNA) ve UST stablecoin’inin arkasındaki ekip olan Terraform Labs, Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Terraform Labs’ın iflas etmesiyle Bitcoin’de (BTC) düşüş meydana geldi.

11 Mayıs 2022 tarihinde stablecoin ürünü UST’nin depeg (sabitliğini kaybetmesi) olmasıyla kriptoda büyük çöküşün mimarı olan Terraform Labs, uzun süre sonra iflas başvurusunda bulundu. Şirket, tahmini yükümlülüklerinin 100 milyon dolar ile 500 milyon dolar arasında olduğunu açıkladı.

Terraform Labs, yine Bitcoin’e (BTC) dert oldu

11 Mayıs 2022 yılında çöken Terraform Labs, Bitcoin’in (BTC) uzun sürecek olan ayı trendine girmesine yol açmıştı. Aradan geçen 20 ay sonra şirket yine BTC’yi etkisi altına aldı.

Terraform Labs, Amerika Birleşik Devletleri Delaware Bölgesi İflas Mahkemesi’nde Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulundu.

terra luna

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Terraform Labs CEO’su Chris Amani, Terra topluluğunun ve ekosistemin tüm zorluklara karşı dayandığını belirtti.

Yasal süreçlere değinen Amani, “Daha önce önemli zorlukların üstesinden geldik ve uzun zorluklara rağmen ekosistem hayatta kaldı ve hatta depeg sonrasında yeni yollarla büyüdü; olağanüstü yasal işlemlerin başarılı bir şekilde çözümlenmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon dolandırıcılık suçlamasıyla yargılanmaya devam ediyor. Şirket ile ilişiği kesilen Kwon yerine Amani görevi yürüttü. Amani, uzun süren çabalara rağmen yasal süreçlere girmekten kaçınamadıklarını aktardı.

ABD’nin düzenleyici kurumu SEC, Terraform Labs ve Kwon’a karşı Şubat 2023 yılında dava açmıştı. Davalık olan iki tarafın da UST ve Terra (LUNA) üzerinden milyarlarca dolarlık kripto dolandırıcılığı yaptığı iddia edildi.

Lider kripto para birimi BTC, haber akışından etkilenerek 40 bin 650 dolara kadar düşüş yaşadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner