Yükleniyor...

TÜİK Temmuz Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 79,60 yükseldi.

tuik mart ayi enflasyon rakamlarini acikladi 6

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 79,60 yükseldi. TÜİK, Temmuz ayı tüketici üretici fiyat endekslerini yayınladı. Temmuz ayı enflasyonu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 79,60 artış gösterdi. Bu rakam, enflasyonun 1998 yılından itibaren ulaştığı en yüksek seviye olarak öne çıkıyor.

TÜİK Temmuz Ayı Enflasyon Rakamları:

Aylık fiyat artışı (TÜFE) Temmuz’da 2,37 olurken; çekirdek enflasyon göstergesi ise yüzde 61,69’a yükseldi.

Üretici fiyatlarında yaşanan yükseliş Temmuz ayında da hız kesmeden devam ediyor. Üretici fiyat endeksi geçen yılın aynı dönemine göre 144,61 arttı ve aylık artış rakamı yüzde 5,17 oldu.

TUIK Temmuz 2022 Enflasyon

En Hızlı Artış Ulaştırma Grubunda Yaşandı

Enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle Temmuz ayında yıllık bazda en hızlı artış yüzde 119,11 ile ulaştırma grubunda yaşandı. Ulaştırma grubunu sırasıyla; yüzde 94,65 gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 88,35 ile ev eşyası rakamlarının artışı takip etti.

Temmuz ayını geride bırakırken; aylık bazda en yüksek artışlara bakıldığında yüzde 6,98 ile sağlık, yüzde 6,85 ile alkollü içecekler ve tütün ve yüzde 4,50 ile eğlence ve kültür grupları öne çıkıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner