Yükleniyor...

Türk Lirası ile Teminatlandırılmış Stablecoin: BiLira

Dijital ortamda kripto para veya dijital varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılması için Türk Lirası ile teminatlandırılmış bir stablecoin karşımıza çıkıyor; BiLira.

Türk Lirası Stablecoin BiLira

Dijital ortamda kripto para veya dijital varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılması için Türk Lirası ile teminatlandırılmış bir stablecoin karşımıza çıkıyor; BiLira. BiLira, tıpkı USDT, PAX, TUSD, USDC ve USDS gibi ABD doları ile teminatlandırılmış stalebcoin’lerin çalışma mantığında çalışan, Türk Lirası ile teminatlandırılmış bir stablecoin’dir.

BiLira Stablecoin

BiLira, dijital ortamda kripto para veya dijital varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılmasına aracılık ediyor. BiLira, değer kaybetme riski olmadan kripto para dünyasına adım atmanıza olanak sağlıyor. Her zaman 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alınabilirken, yine 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası karşılığında satarak nakit paraya çevirebilmek mümkün.

Oldukça kolay bir şekilde alınıp satılabilen BiLira’yı dünyanın herhangi bir yerinde yer alan herhangi bir kişiye dakikalar içinde gönderebilmek de mümkün.

Her 1 BiLira birimi ihraççı şirketin Türk bankaları nezdindeki hesaplarda tutulan Türk Lirası ile destekleniyor. Bankalardaki fonların varlığının kanıtlamak için ihraççı şirket tarafından 3 ayda bir denerim raporu yayınlanacak.

ERC-20 standartında geliştirilen BiLira, Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışıyor ve Ethereum cüzdanlarında kolayca saklanabiliyor.

BiLira satın almak için öncelikle bankaya para havale edilmesi gerekiyor. Bankanın işlemi teyit etmesinin ardından dijital varlık yaratılıyor ve alıcının Ethereum Cüzdanı’na transfer ediliyor. Elinizdeki BiLira’yı satarak nakit paraya çevirmek için ise kullanıcı, çeviri işlemi için BiLira’nın cüzdanına yolluyor ve gönderilen BiLira yok edilip toplam arz azaltılıyor. Ardından BiLira Banka’ya bildirim yolluyor ve kullanıcıya parası havale ediliyor.

BiLira, daha önce Geld adında Venmo benzeri P2P payments uygulamasi yapan Sinan Koç ve geçtiğimiz dönemlerde Coinbase’de çalışan Murat Fırat tarafından geçtiğimiz Nisan ayında geliştirildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner