Anasayfa Ekonomi Türkiye Harekete Geçti! Merkez Bankası'ndan Dijital Para Hamlesi!

Türkiye Harekete Geçti! Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hamlesi!

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından TBMM’ye sunulan 11. Kalkınma Planı’na göre Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası hayata geçirilecek.

Türkiye’de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidilecek. Bunun ayaklarından birisini de Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası oluşturuyor.

Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği bilgilere göre, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda merkez bankası tarafından Blockchain tabanlı bir dijital para da uygulamaya konulacak. Plan döneminde İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi olma hedefini destekleyen kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşturulması amaçlanıyor.

11. Kalkınma Planı ile 2023 yılında GSYH’nin 1 trilyon 80 milyon dolara, kişi başı gelirin ise 12 bin 484 dolara çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca planda ihracatın 226.6 milyar dolara yükseltilmesi, işsizliğin yüzde 9.9’a düşürülmesi ve 4.3 milyon ek istihdam yaratılması hedefleniyor.

Geçtiğimiz ay Facebook’un kripto parası Libra’yı duyurmasının ardından birçok ülkenin merkez bankasından “dijital para” sesleri yükselmeye başlamıştı. Bu noktada Türkiye sessiz kalmıştı, ancak 11. Kalkınma Planı ile bu sessizlik bozulmuş oldu.

En Güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Avatar
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Anlık Piyasa Verileri

-
49.032,540.31%