Türkiye'de Dijital TL Çalışmaları Devam Ediyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Türkiye’de Dijital TL Çalışmaları Devam Ediyor

Dün gece Resmi Gazete'de yayınlanan Orta Vadeli Program'da (OVP), Dijital TL için çalışmaların devam edeceği belirtildi.

tl

Dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan Orta Vadeli Program’da (OVP), Dijital TL için çalışmaların devam edeceği belirtildi. Ayrıca dijitalleşirken doğanın korunacağı da ifade edildi.

Daha önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, CBDC çalışması yürüttüğü biliniyordu. Yayınlanan OVP’de Dijital TL işinin daha öncelikli bir hale geldiği görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

OVP’de dijitalleşme yönünde hızlı bir biçimde adımlarına atılacağı ve bu konuda çeşitli mevzuat düzenlemelerinin yapılacağı belirtildi. Ayrıca dijitalleşme maksadıyla gerçekleştirilecek olan pilot uygulamaların da devam edeceği vurgulandı:

“Dijital paranın teknolojik, ekonomik ve hukuki yapıları çalışmalarının sonuçları da değerlendirilerek Dijital Lira Araştırma Araştırma ve Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testlere devam edilecektir”

Pilot Uygulamalar Başlıyor

Daha önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın eski başkanı Naci Ağbal, CBDC için kavramsal araştırma sürecinin sonuna geldiklerini ve pilot uygulamalar ise 2021 yılının ikinci yarısında başlayacaklarını belirtmişti.

TCMB’nin şimdi başkanı Şahap Kavcıoğlu ise Temmuz ayında yaptığı açıklamada, pilot uygulamaların Eylül ayındna sonra başlayacağını belirtmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x