Yükleniyor...

Twitter Yönetim Kurulundan, Elon Musk’ın Satın Alma Girişimine Karşı Yeni Plan

Twitter yönetimi kurulu, Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasını engellemek için yeni bir plan ortaya koydu.

elon musk

Twitter yönetimi kurulu, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını engellemek için yeni bir plan ortaya koydu.

Şirket bugün, finans dünyasında da yaygın “zehir hapı” (poison pill) olarak bilinen ve şirketlerin kendilerini agresif bir biçimde devralmalarından korumak için kullanabilecekleri bir savunma stratejisi olan bir hissedar hakları planını duyurdu. Uygulamaya konulan plan, 14 Nisan 2023’e kadar geçerli olacak.

Cornell Hukuk Okulu Hukuki Bilgi Enstitüsü’ne göre bu yaklaşım, hissedarların ek kurumsal hisseleri indirimli olarak satın almalarına ve hisse senedinin değerinin etkili bir şekilde seyreltmesine ve olası alıcılar için daha pahalı hale getirmesine olanak tanır.

Şirket tarafından yayınlanan açıklamaya göre bu plan, kuruluşun yönetim kurulu tarafından onaylanmaya bir işlemde Twitter hisselerinin %15’ini veya daha fazlasını satın aldığı her yerde uygulanabilir. Hak sahipleri daha sonra şirketin ek hisselerini satın alma hakkına da sahip olacak.

Elon Musk, Twitter’ın %9,2 hissesini satın aldı ve birkaç gün sonra şirketin yönetim kuruluna katılmayı da reddetti. Geçtiğimiz gün de Musk, Twitter’ı satın almak için 41.4 milyar dolarlık bir teklif açıkladı. Musk, niyetinin sosyal medya platformunu ifade özgürlüğü için kapsayıcı bir arena olarak kalmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Düzenlenen plan, yönetim kurulunun satın alma teklifini kabul etmesine ise engel teşkil etmeyecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x