Twitter’daki Kripto Para İçerikli Konuşmalar 2021'de Yarı Yarıya Arttı! • Coinkolik
Yükleniyor...

Twitter’daki Kripto Para İçerikli Konuşmalar 2021’de Yarı Yarıya Arttı!

Ekonomi ve özellikle de kripto paralar son zamanlarda git gide daha çok insanın ilgisini çekiyor.

close up man with smartwatch cellphone showing twitter app

Ekonomi ve özellikle de kripto paralar son zamanlarda git gide daha çok insanın ilgisini çekiyor. Bu da sosyal medya platformlarına yansıyor. Yapılan bir araştırmaya göre kripto paraların Twitter’da konuşulma oranı gün geçtikçe artıyor. 2020 ve 2021 yılı içinde Twitter’da finans ve fintek, konuşulma oranı en hızla artan konulardan biri oldu.

Pandemi boyunca insanlar ekonomik anlamda zorlandığı ve farklı yönlere eğilmek istediği içinse giderek daha fazla yatırım, kripto paralar, fintek gibi konuları araştırmaya başladı. Bu araştırmaları yaparken de özellikle Twitter’ı çok sık kullanmaya başladılar. Bu artışı fark eden Twitter ise İngiltere, İspanya, Fransa ve Almanya’daki finansla ilgili tweet’leri analiz edebilmek için Brandwatch ve Sparkler ile ortaklık kurdu. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Twitter’in açıkladığı rakamlara göre; Mayıs 2021’de Twitter’da Avrupa genelinde finansla ilgili 1,3 milyon tweet atıldı. Bu rakam Ocak 2019’daki 690.000’di.

Kripto paralara olan ilgi ise bu ivmenin en önemli nedenlerinden birisi olarak görülüyor. Kripto para birimiyle ilgili tweet’lerde 2021’de bir önceki yıla göre %42 artış gerçekleşti. Avrupalı Twitter kullanıcılarının finansla alakalı attığı tweet’lerin yaklaşık %34’ü kripto paralarla ilgili.

Kripto Paralara İlgi Var

Avrupalı Twitter kullanıcıları farklı kripto para birimlerine ilgi gösteriyor. Buna göre;

  • %87’si Bitcoin hakkında bilgi sahibi,
  • %38’i Dogecoin’den haberdar
  • %41’i ise Ethereum’a aşina
  • Yaklaşık %40’ı eToro ve Coinbase gibi platformlardan haberdar

Kripto para birimlerine yatırım yapanların %72’si pandemi sırasında kripto paraya daha fazla yatırım yaptıklarını açıkladı.

Kripto paralara olan bu ilgiden markalar da yararlanıyor. Örneğin Bitcoin’e olan ilgi git gide artarken, Etoro bunu fırsata çeviriyor ve ilgi çekici, güncel Tweetler atarak, dikkatleri üzerinde topluyor.

Türkiye’de Twitter’in Ana Gündemlerinden Biri Kripto Para

Türkiye’de de kripto paralara ve finansa olan ilgi artıyor. Twitter’da da sıklıkla bu konuların TT olduğunu görüyoruz. Ülkemizde hem yerli hem de yabancı finans ve kripto para şirketleri Twitter’i oldukça aktif kullanıyor. Paribu ve BtcTürk’ün Twitter’da oldukça aktif olduğunu söylememiz mümkün. İki taraf da Twitter’ı oldukça etkin kullanarak, yeni yatırımcıları kazanmaya çalışıyor.

Bununla beraber Binance, Huobi gibi platformlar da Türkiye şubesi olarak Twitter’ı en etkin kullanan firmalardan sayılabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x