Yükleniyor...

Uniswap, Toplu Davalarla Karşı Karşıya Kaldı

Bu haftanın başlarında, merkeziyetsiz borsa Uniswap’a (UNI), kayıt dışı menkul kıymetler sattığı ve bu riskleri kullanıcılarına açıklamadığı iddiasıyla toplu dava açıldı.

uniswap dava

Bu haftanın başlarında, merkeziyetsiz borsa Uniswap’a (UNI), kayıt dışı menkul kıymetler sattığı ve bu riskleri kullanıcılarına açıklamadığı iddiasıyla toplu dava açıldı.

Amerikalı bir Uniswap kullanıcısı Nessa Risley, geçen yılın Mayıs ve Temmuz ayları arasında EthereumMax, Matrix Samurai ve Rocket Bunny’e yatırım yaptı. Bu düşük sermayeli dijital tokenlere yaklaşık 10.400 dolar para yatıran Risley, yatırımının bir sonucu olarak “önemli kayıplar” yaşadığını iddia ederek Uniswap’a dava açtı.

Uniswap’e Toplu Dava Açıldı

Uniswap’ın kimlik kontrolü yapmaması ve ücret yapısı nedeniyle dolandırıcılığa yol açtığı iddia ediliyor. 68 sayfalık dava dilekçesinde Uniswap’ın kurucusu Hayden Adams ile birlikte borsanın yatırımcıları Paradigm, Andreessen Horowitz ve Union Square de suçlanıyor.

Uniswap’ın SEC’e kayıtlı olması gerekirken kayıt olmadığını, dolandırıcıların Uniswap protokolü ile ‘pump-dump’ işlemleri yaptığını iddia eden Risley, kendisinin ve diğer kullanıcıların bu kötü niyetli kişiler nedeniyle para kaybettiğini, Uniswap Labs şirketinin dolandırıcılık faaliyetlerini engellemek için yeterli çabayı göstermediğini dile getiriyor.

Kim & Serritella LLP ve Barton LLP tarafından açılan dava, geçen Nisan ayından bu yana Uniswap’ta para kaybeden Risley gibi mağdurları platformun kurucuları ve geliştiricilerine karşı bir toplu davaya dönüştürmeyi amaçlıyor.

SEC, Uniswap’i İncelemeye Başladı

sec uniswap

SEC’in merkeziyetsiz borsaların düzenlenmesi ilgili çalışmaları bulunsa da Mahkemenin, borsa karşısında nasıl karar alacağı belirsizliğini koruyor. Geçtiğimiz yıl, SEC Başkanı Gary Gensler, “Merkeziyetsiz finans regülasyonların dışında düşünülemez. Bazı platformlar SEC’den lisans almış şirketler gibi hareket ediyor” şeklinde konuşmuş ve sonrasında SEC’in Uniswap Labs için inceleme başlattığı ortaya çıkmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner