Yükleniyor...

Uniswap (UNI) Ekibi v3’ün Ayrıntılarını Ortaya Koyuyor

Salı günü yayınlanan sözde v3 lansmanının yeni ayrıntılarına göre, merkeziyetsiz borsa Uniswap'in (UNI) üçüncü güncellemesi bu baharda gelecek.

uni

Salı günü yayınlanan sözde v3 lansmanının yeni ayrıntılarına göre, merkeziyetsiz borsa Uniswap’in (UNI) üçüncü güncellemesi bu baharda gelecek.

Uniswap’in kurucusu Hayden Adams “Uniswap v3’ün ayrıtılarını duyurmadan bir hafta daha geçirmek zorunda kalırsam delireceğim” dedi.

Sektör genelinde piyasa uzmanları v3’ün v2’ye kıyasla iyileştirme özellikleri konusunda kafa yormayı sürdürüyorlar. Salı günü yayınlanan yeni ayrıntıların Mayıs ayında uygulanmasına karar verildiği ifade ediliyor.

Uniswap, ortalama bir günde Ethereum’daki ücretlerin %20’si ila %25’ini oluşturuyor. Geçen ay proje, ticaret hacminde 30 milyar doların üzerinde bir rakam gördü. Platform, DEX pazarının %60’ını oluşturuyor ve diğer Ethereum DEX’ten yaklaşık 15 kat daha fazla kullanıcıya sahip.

Verimlilik Konusu

Curve’den DODO’ya ve Balancer’a kadar rakip projeler aynı konuyu inceliyor: DEX’te likidite sağlamanın nasıl daha verimli hale getirileceği konusu. DEX’lere bağlı diğer birçok sorun, Ethereum ağına özgü ölçeklendirme sınırlamalarına ek olarak bu sorundan kaynaklanıyor.

Örneğin Curve, bu cephede bazı ilerlemeler kaydetti. Ancak elde edilen bu verimlilik yalnızca stablecoin’ler ile sınırlı kaldı. Balancer da ağırlıklı kripto sepetlerine likidite sağlamayı kolaylaştırdı. Tüm bunlara karşın Uniswap’e göre kimse sorunun asıl özünü ele almış değil.

Platform ölçeklendirmeyi de düzeltmeyi planlıyor. Katman 2 uygulaması ile beraber iş hacminin arttırılması ve gas ücretlerinin etkili bir şekilde sıfıra düşmesi hedefleniyor.

Uniswap v3’ün yeni özelliklerinden bir tanesi de güncellenmiş ücret yapısıdır. Herkese uyan tek bir fiyatlandırma yerine v3, LP’lere üç farklı ücret katmanı sunacak :% 0,05,% 0,30 ve% 1,00. LP’ler bu şekilde daha değişken varlıklarda piyasalar oluşturabilecekler. Bu yaklaşım, az işlem gören varlıkların alım satımını kolay hale getirecek.

Uniswap, v3’ün bazı küçük dezavantajları olabileceğini de kabul ediyor. Bunlardan bir tanesi de likiditeyi değiştirebilir hale getirmenin daha zor olması. Açık kaynaklı olmasından ötürü herkesin açık kodu alıp kendi sürümünü oluşturabileceği de ifade edildi. Bu, Uniswap klonu SushiSwap (SUSHI) ile zaten gerçekleşti. SushiSwap, Uniswap’i kopyalayıp kendi yönetim tokenını sunarak, kısa sürede piyasadaki en büyük DEX’lerden biri haline geldi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x