Yükleniyor...

Uruguaylı Milletvekili Kripto Paraların Yasal Olarak Tanınması ve Ödemelerde Kullanılabilmesi İçin Tasarı Sundu

İktidar partisi senatörü Juan Sartori tarafından sunulan proje, kripto borsaları ve madenciler için düzenleyici bir çerçeve içeriyor.

uruguay kripto para odeme

İktidar partisi senatörü Juan Sartori tarafından sunulan proje, kripto borsaları ve madenciler için düzenleyici bir çerçeve içeriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Uruguaylı bir senatör, işletmelerin kripto para birimlerini ödeme olarak kabul etmelerine ve Güney Amerika ülkesinde kullanımlarını düzenlemelerine izin veren bir yasa tasarısı sundu. Salı günü Senatör Juan Sartori tarafından sunulan yasa tasarısı, kripto para birimlerinin “üretiminden ve ticarileştirilmesiyle yasal, finansal ve mali güvenlik” sağlamayı amaçlıyor. Sartori, şunları söyledi:

“Kripto varlıklar, yasalarca tanınacak ve kabul edilecek ve herhangi bir yasal iş için geçerli olacaktır. Kanun ve yönetmeliklerde belirtilen kurallara uydukları sürece finansal içerme kanununda yer alanlara ek olarak geçerli bir ödeme aracı olarak kabul edileceklerdir.”

Sartori’nin tasarısı, kripto para birimlerinin “bunları ticarileştirmek isteyen tüzel kişiler ve bireyler tarafından ücretsiz satış ürünleri” olduğunu ve herhangi bir gerçek veya tüzel kişinin “yasal ödeme yoluyla kendi banka hesaplarından para gönderebileceğini ve/veya alabileceğini” belirtir. Ancak CoinDesk’e verdiği demeçte, tasarının aslında kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak ele alma konusunda yetersiz kaldığını söyledi.

Tasarı yasalaşırsa, hükümet şirketlerin kripto varlıklarını borsalarda takas etmelerini sağlayacak bir “ilk lisans” verecek. İkinci bir lisans, “kripto varlıklarının depolanmasına, tutulmasına veya saklanmasına” izin verirken, üçüncü bir lisans, kripto varlıkları veya “finansal özelliklere sahip” hizmet token’ları vermek için kullanılacak.

Tasarıya göre, Uruguay’ın yürütme organı, kara para aklamayla mücadele sekreterliği (Senaclaft) ve Uruguay Merkez Bankası ile uyumlu olan kuruluşlara lisans verecek. Diğer işlemler için “tüm bu araçların kullanımı ücretsiz olacak ve önceden izin, izin veya lisans gerektirmeyecek.” Sartori’nin önerisi ayrıca kripto para madenciliğinin düzenlenmesini şart koşuyor. Madencilerin özel bir lisansa ihtiyacı olmayacak ancak faaliyet gösterebilmek için Uruguay Sanayi, Enerji ve Madencilik Bakanlığı’ndan izin almaları gerekecek.

Önlem aynı zamanda “sanal varlıkların üretilmesinde elektrik, inşaat ve bilgisayar mühendisleri için teknik eğitimin teşvik edilmesini” de içeriyor.

Sartori, iktidardaki Ulusal Parti’den. 2019’da Ulusal Parti’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı için mücadele etmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x