Vadeli işlemlerde Bitcoin (BTC) kullanımı tavan yaptı! • Coinkolik
Yükleniyor...

Vadeli işlemlerde Bitcoin (BTC) kullanımı tavan yaptı!

Kripto vadeli işlemlerinde, Bitcoin'in (BTC) marjin teminatı olarak kullanılması tavan yaparak yüzde 33'e yükseldi.

BTC vadeli işlemler

Kripto vadeli işlemlerinde, Bitcoin’in (BTC) marjin teminatı olarak kullanılması tavan yaparak yüzde 33’e yükseldi.

Glassnode tarafından paylaşılan verilere göre, Bitcoin tarafında vadeli işlem teminat kullanımı artış yaşıyor. Verilere göre, vadeli işlemler marjin teminatında, BTC’nin kullanımı yüzde 33’e yükseldi. Bu oran, temmuz ayında yüzde 20 seviyesindeydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

BTC için yakın zamanda öngörülemez ve değişken fiyat hareketlerinin biteceği düşünülmüyor. Bunun sebeplerinden birisi olarak, vadeli işlemlerdeki BTC kullanımında yaşanan artış gösterildi.

Bitcoin, vadeli işlemlerde hakimiyetini artırıyor

Vadeli işlemler, kripto yatırımcılarının daha hızlı sonuçlara ulaşmak ve daha keskin getiriler elde etmek için tercih ettiği yöntemlerden birisi olarak biliniyor. Vadeli işlemlerde, marjin teminatı olarak Bitcoin, USDT ve Ethereum ağırlıklı olarak kullanılabiliyor. Son zamanlarda USDT tarafında hakimiyet var. Ancak Bitcoin’in marjin olarak kullanımı, son aylarda yüzde 13 oranında arttı.

Glassnode verilerine göre, temmuz ayından bu yana Bitcoin’i marjin olarak kullanan vadeli işlemlerin açık faiz yüzdesi yaklaşık yüzde 20’den yüzde 33’e yükseldi. Nakit ya da stablecoin marjlı sözleşmeler ise toplam açık pozisyonun yüzde 65’ini oluşturuyor.

Ekran Resmi 2023 09 04 13.09.36

Analistlere göre, BTC’yi türev amacıyla kullanmak, piyasa açısından etkili bir itici güç olabilir. Ayrıca kullanıcıların vadeli işlemlerde BTC’yi marj olarak tercih etmesi, BTC’nin fiyat hareketliliğini de önemli ölçüde etkileyebilir. Çünkü BTC tarafında, özellikle borsalarda likidite eksikliği ön planda. Blockware Intelligence, BTC teminatlı vadeli işlemlere duyulan ilgilinin, volatiliteyi artırarak likidasyon oluşturabileceğini ifade etti.

Blockware Intelligence analistleri, yayınladıkları bültende, “BTC’yi bir BTC türevi için teminat olarak kullanmak etkili bir şekilde çifte darbe anlamına geliyor.” dedi. Analistler’in tam görüşü ise şu şekilde;

“Eğer BTC’yi teminat olarak göstererek yükseliş yönlü işlem tutuyorsanız, fiyatın düşmesi sizi likidasyon noktanıza daha hızlı götürür. Çünkü teminatınızın değeri de aynı anda düşmektedir. Para kazanma aşamasında BTC’nize karşı kaldıraç kullanmak son derece risklidir. Yönsel olarak doğru olabilirsiniz, ancak volatilite sizi ne olursa olsun silebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x