Yükleniyor...

Varlık Yöneticisi: Balinalar Bitcoin’i 20.000 Dolara Götürebilir

İkigai Portföy Yönetimi'nin Kurucusu ve Baş Yatırım Sorumlusu Travis Kling, Bitcoin'i (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmak için yeterli ivmenin bulunduğuna inanıyor.

Bitcoin Balinaları Bitcoin Fiyatı BTC Fiyatı

İkigai Portföy Yönetimi’nin Kurucusu ve Baş Yatırım Sorumlusu Travis Kling, Bitcoin’i (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmak için yeterli ivmenin bulunduğuna inanıyor. Kling, kendi yaptığı analizler ve diğer kurumsal yatırımcılarla yaptığı görüşmeler ışığında, piyasadaki son yükselişin altında küçük, riskli bir balina grubunun yer aldığını öne sürüyor.

Kling, ilk olarak 1 Nisan’da yayınlanan bir yatırım notunda, “Son derece sofistike, iyi sermayeli, yüksek risk toleranslı az sayıdaki piyasa katılımcılarının son yedi hafta içinde kripto para piyasasını yükselttiğine inanıyoruz.” demişti.

Bu riskli balinalar önemli anlarda yürüttükleri eşgüdümlü satın alım emirleriyle  son dört ay boyunca piyasanın eğilimini tersine çevirerek son yükselişin temellerini atmış olabilir. Her ne kadar duyarlılık tüm piyasalar için önemli olsa da, kripto para piyasasında daha da önemlidir. Piyasa, FUD ve FOMO olmak üzere iki yönlü duyarlılık ile eğilim gösteriyor.

Kling’e göre, ilk toparlanma Federal Reserve Başkanı Jay Powell tarafından tetiklendi. Ocak ayının sonlarında ABD Başkanı’nın tüm baskılarına rağmen Powell, Federal Rezerv’in on yıl süren niceliksel gevşeme politikasını sona erdirme taahhüdünü tersine çevirdi.

Kling, bu ayın başlarındaki Ethereal Summit’te kendisine sorulan bir soruya, ”Jay Powell’ın kriptoyu bitirme şansı var.” demişti. Nitekim Fed, yatırımcının iştahını artırarak küresel ekonomiye ilave para akmasına izin verdi. Bunun ucu kripto paralara da çıkıyordu. Çünkü Kling, kriptoya özgü ve uzun vadeli bir yatırım için Bitcoin satın alan küresel makro fonlarda önemli değişikliklerin yapıldığını gördü.

Bitcoin Balinalarının Son Fiyat Artışındaki Rolü

Kling’in hipotezine göre, Fed’in izlediği politika riskli balinalara kripto para piyasasını daha yüksek fiyat seviyelerine çıkarma fırsatı verdi.

Kling, bunun ABD’li iş adamı George Soros’un kuramı olan refleksivite kuramının görülmesine neden olduğunu söylüyor. Refleksivite kuramı, “İnsanların piyasa hakkındaki bilgileri eksik ve yanlıştır. Bu nedenle fiyatlar gerçeği yansıtmaz ve piyasa hareketleri bu algılamalara göre yön kazanır. Bu şekilde insanlar da bu hareketlerden etkilenir. Bu şekilde iki taraflı bir etkileşim ortaya çıkar.” der. Kling, kripto para piyasasında refleksivitenin güçlü bir şekilde bulunduğunun altını çiziyor.

Jack Dorsey’in Bitcoin’i savunması, JPMorgan’ın ve Facebook’un Blockchain girişimlerinin yanı sıra IEO platformlarının yükselişi kripto para piyasasının yükselişini de destekledi.

Tüm bunlarla birlikte, piyasadaki yükseliş düşük likiditeli kripto paraların pompalanmasıyla başladı. Örneğin, Litecoin (LTC), projenin gizlilik protokolü ile deneyimlenebileceği yönündeki doğrulanmamış söylentilerle güçlü bir şekilde yükselmeyi başardı. Kling, fiyattaki beklenmedik yükselişin ve birkaç gün sonrasında gerçekleşen 10 milyar dolarlık satışın düşük likidite avantajından yararlanan tek bir yatırımcının neden olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Kling, kripto para piyasasının 1900’lerin başlarındaki ABD borsalarına çok benzediğini savunuyor. 1900’lerin başlarındaki ABD borsalarında, az sayıda büyük piyasa katılımcısı piyasanın eğilimini belirlemede yeterli güce sahipti ve dilediklerini gibi piyasayı manipüle edebiliyorlardı.

Kling, bu tür faaliyetlere piyasa manipülasyonundan ziyade aldatma ismini veriyor. Manipülasyon suç eylemi anlamına gelirken, riskli balinalar manipülasyon yapmıyorlar. Bunun yerine aldatmaca yapıyorlar.

Bitcoin BTC Fiyatı

Kling, bu eğilimin ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu söylüyor. Ona göre, momentumun devam etmesi durumunda Bitcoin 9.600 dolar direncini kıracak ki bugün, öncü kripto para birimi 9.000 doları aştı, ancak bu seviyenin üstünde tutunamadı. Varlık yöneticisi, Bitcoin’in daha önce bu seviyeleri geçtiğini ve yeniden geçebileceğini söyleyerek, kripto para biriminin 20.000 dolara, hatta 30.000 dolara yükselebileceğini ifade ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x