Yükleniyor...

Visa ve Mastercard, Kripto Hamlesine Ara Verdi

Ödeme devi Visa ve Mastercard, kripto sektöründe yaşanan krizlerin ardından, kripto firmalarıyla kurmayı planladıkları ortaklıkları askıya aldı.

visa mastercard

Ödeme devi Visa ve Mastercard, kripto sektöründe yaşanan krizlerin ardından, kripto firmalarıyla kurmayı planladıkları ortaklıkları askıya aldı. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynakların Reuters’a aktardığı bilgilere göre Mastercard ve Visa, kripto piyasalarında yaşanan sorunların sektöre olan inancı sarsmasının ardından kripto ortaklıkları için frene bastı. 

Düzenleyici Belirsizlikler Endişe Yaratıyor

FTX ve BlockFi gibi sektörün önde gelen şirketlerinin iflasları yatırımcıları sarsarken ve sektör üzerindeki düzenleyici incelemeleri artırırken, kripto endüstrisi 2022’de çarpıcı bir şekilde tersine döndü. 

Dünyanın en büyük ödeme işlemcisi Visa’nın bir sözcüsü: “Kripto sektöründe yaşanan son sıkıntılar, kriptonun ana akım ödemelerin ve finansal hizmetlerin bir parçası haline gelmesinden önce gitmemiz gereken uzun bir yol olduğunu hatırlattı.” ifadelerini kullandı. Ancak sözcü, bunun şirketin kripto stratejisini ve odağını değiştirmediğini de sözlerine ekledi. 

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, büyük ödeme şirketleri varlık sınıfının popülaritesi arttıkça kriptoya olan ilgisini arttırdı. Bununla birlikte birçok şirket, kripto firmalarıyla çok sayıda ortaklık duyurmuş ve blok zinciri teknolojisini keşfetmek için özel ekipler kurmuştu. 

Mastercard, dünyanın ilk kripto destekli ödeme kartı olarak adlandırdığı kartı piyasaya sürmek için Nisan ayında kripto borç verme platformu Nexo ile işbirliği yapmıştı. 

Ödeme devi Visa da Kasım ayında, borsa ile genişletilmiş bir ortaklık duyurduktan sadece bir ay sonra FTX ile küresel kredi kartı anlaşmalarını feshetmişti. 

Kart şirketi American Express ise 2021 yılında, gelecekte ödül puanlarını kullanmak için olası bir seçenek olarak kripto kullanmayı düşüneceğini söylemişti. Ancak konuya aşina bir kaynak, kripto tokenleri yakın vadede stratejik bir öncelik olarak görmediğini söyledi. 

Yatırım firması Great Hill Capital’in başkanı ve yönetici üyesi Thomas Hayes: “Net bir düzenleyici çerçeve olana kadar ilerleyemezler ve ilerlememelidirler. Gecikmeler ana faaliyet alanlarından kaynaklanıyor, çünkü bu alan güçlü kalmaya devam ediyor. Bu, kripto için belirsiz bir düzenleyici ortam ve yakın vadede kripto hizmetlerine olan talebin azalması ile ilgilidir” ifadelerini kullandı. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x