Yükleniyor...

Wikipedia Topluluğu, Kripto Bağışlarını Durdurmaya Karar Verdi

Wiki topluluğu, kripto bağışlarının durdurulması lehinde oy kullandı.

wiki

Wiki topluluğu, kripto bağışlarının durdurulması lehinde oy kullandı.

Wikipedia’nın arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş Wikimedia, 2022 yılının başında kripto politikasını yeniden değerlendirmeye başladı.

Wikimedia’daki isimlerden Molly White, Ocak ayında kripto kabulünü durdurma teklifi verdi. Kriptoların “son derece riskli” yatırımlar olduğunu ve Wikipedia’nın kriptonun ana akım olarak kabul edilmesine yardımcı olduğunu belirtti. Verilen teklife göre kripto ile ilişkilendirilmek Wikimedia Vakfı için itibar riski oluşturuyor.

White ayrıca, proof-of-work konsensüs algoritmasının çevreye oldukça zararlı olduğunu da vurguladı.

Kripto bağışları Wikimedia’nın geçen yılki gelirlerinin yalnızca %0.08’ini oluşturduğundan, bu durum Wikimedia’ya finansal bir zarar vermeyecek.

Topluluk üyelerinin %71’i önerinin lehine oy kullandı.

Oylamanın sonucunun bir bağlayıcılığı bulunmadığından, kripto bağışlarının kaldırılıp kaldırılmayacağı henüz netlik kazanmış değil.

Wikimedia Vakfı ilk olarak 2014 yılında Coinbase aracılığıyla Bitcoin ile yapılan bağışları kabul etmeye başladı. Daha sonra Ethereum ve Bitcoin Cash desteği de eklendi.

Elinde kripto bulundurmayan Wikimedia, gelen bağışları BitPay aracılığıyla fiat paraya dönüştüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner