Yasadışı Bitcoin (BTC) ATM Ağı Çökertildi • Coinkolik
Yükleniyor...

Yasadışı Bitcoin (BTC) ATM Ağı Çökertildi

Kais Mohammad isimli kişi, kara para aklama ve yasadışı kripto para işi yürütmekten ötürü suçlu bulundu.

bitcoin atm

Kais Mohammad isimli kişi, kara para aklama ve yasadışı kripto para işi yürütmekten ötürü suçlu bulundu.

Kais Mohammad, lisanssız sanal para birimi işletmeciliği yapmaktan ve 15 ila 25 milyon dolar arası para akllamaktan suçlu bulundu. Mohammad, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mohammad, Superma29 takma adıyla Aralık 2014 ve Kasım 2019 arasında Herocoin’e sahip oldu ve online ortamlarda reklamını yaptı. Böylelikle müşterilerinin 24 bin dolara kadar olan işlemlerde Bitcoin (BTC) alıp satmasına olanak tanıdı. Mohammad yaptığı tüm işlemlerde de %25’lik oranda standardın çok üzerinde bir komisyon aldı.

Bu operasyonlar, kullanıcıların gerekli tanımlama prosedürleri olmadan Bitcoin alıp satabilecekleri bir platformdan farklıydı. Müşteriler 3 bin dolara kadar olan limit ile art arda birden fazla işlem yapabiliyorlardı. Bu makinelerin standart bir kripto ATM’sinden ne kadar farklı olduğu belli değil.

Lisanssız Bitcoin ATM Ağı

ABD Avukatlık Ofisi sözcüsü Ciaran McEvoy, Mohammed, aynı zamanda bankacılık sektöründe eski bir çalışan olduğunu söyledi. Mohammed kısaca yaptığı faaliyeti ABD Hazinesi Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) kaydetmesi gerektiğinin muhtemelen farkındaydı. Savcılar şu ifadeleri kullandı:

“Bilgisini sağlam bir uyum programı oluşturmak için kullanmak yerine, işini kara para aklama ve diğer suçlar için verimli, kontrolsüz ve neredeyse isimsiz bir kanal haline getirerek kazanç sağladı”

McEvoy, Mohammad’ın faaliyetlerinin kara para aklamayla mücadele düzenlemeleri kapsamına girdiğinin büyük olasılıkla farkında olacağını söyledi, buna para birimi işlem raporlarının dosyalanması, müşteriler üzerinde durum tespiti yapılması ve bildiği veya bildiği 2.000 doların üzerindeki herhangi bir işlem için şüpheli faaliyet raporu ibraz edilmesi de dahildi. Suç faaliyetine karıştığından şüphelenmek için sebepler söz konusuydu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x