Yükleniyor...

Yatırımcıları koruyacaktı, ortalığı karıştırdı: SEC’den büyük hata!

ABD'nin yatırımcıları koruyan düzenleyici kurumu SEC, X hesabının hacklenmesi sonucunda kripto piyasasında manipülasyona yol açtı.

Gensler sec kripto

ABD’nin yatırımcıları koruyan düzenleyici kurumu SEC, X hesabının hacklenmesi sonucunda kripto piyasasında manipülasyona yol açtı.

Kripto para piyasası, SEC’nin resmi X platformundan yaptığı paylaşım ile adeta heyecan yaşadı. SEC, resmi X hesabından Bitcoin spot ETF’leri onayladığını duyurdu. Bu paylaşım, kısa sürede milyonlarca görüntülenme aldı ve BTC’de yükselişe yol açtı. SEC Başkanı Gary Gensler, kısa süre sonra yaptığı X paylaşımında SEC’nin X hesabının hacklendiğini ve ETF’lerin onaylanmadığını belirtti.

SEC’nin yarattığı manipülasyon, kripto piyasasında volatiliteye neden oldu ve birçok yatırımcı mağdur oldu. Kripto yatırımcıları ve kripto sektörünün uzman isimleri, SEC’yi topa tuttu.

Büyük hata: SEC, BTC paylaşımı nedeniyle topa tutuldu

ABD’nin bir numaralı düzenleyici kurumu olan ve Bitcoin spot ETF başvurularına onay vermesi beklenilen SEC, kripto piyasasında manipülasyona yol açan büyük bir hata yaptı. SEC, X platformunun hacklenmesi sonucunda kripto yatırımcılarında mağduriyet yarattı.

SEC, X platformundan yaptığı paylaşımda Bitcoin spot ETF’lerin onaylandığını belirtti. Büyük bir etki yaratan tweet, kısa süre sonra hacklenme gerekçesiyle yalanlandı. Hacklenme duyurusunu yapan SEC Başkanı Gary Gensler, kripto sektörünün istenmeyen aktörü ilan edildi.

Gensler’in paylaşımının ardından SEC’nin X hesabı da benzer bir paylaşımda bulundu ve hacklenildiğini belirtti. Kripto yatırımcıları, yatırımcıları koruduğunu söyleyen SEC’nin X hesabını koruyamamasıyla dalga geçti.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, SEC’nin attığı olaylı tweet’in tam da beklenilen tweet olduğunu belirtti. Seyffart, “Bu ya taslakta duran bir tweet’ti ya da birisi SEC dilini taklit etme konusunda başarılıydı.” dedi. Seyffart ayrıca, birisinin bu manipülatif akış konusunda hesap vermesini istedi ve bunun da Gensler olması gerektiğini aktardı.

Bir diğer ETF analisti Eric Balchunas da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Balchunas, birisinin planlı bir tweet hazırladığını ve yanlış tarih koymuş olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca Balchunas, “Bu tweet yarın bu saatlerde MÜKEMMEL bir anlam ifade ederdi.” dedi.

Bitcoin maksimalisti Michael Saylor da gündemin sıcaklığına dahil oldu. Saylor, Bitcoin spot ETF’lerin iki kere onaylanan bir varlık olacağını söyleyerek espirili bir yaklaşım sergiledi.

Daha önce SEC, kripto para birimlerinin zarar veren bir yapıya sahip olduğunu ve bu nedenle yatırımcıları koruyacağını söyleyerek birçok kripto kuruluşuna dava açmıştı. Açtığı davalar ile kripto sektörünün gidişatını engelleyen SEC, ETF konusunda işleri eline yüzüne bulaştırdı. SEC, kripto yatırımcıları tarafından sektörün kötü aktörü ilan edildi.

SEC’nin 10 Ocak tarihinde Bitcoin spot ETF’ler hakkında nihai karar vermesi bekleniliyor. Hacklenme skandalıyla kripto yatırımcılarının tepkisini üzerine çeken SEC’nin, 10 Ocak tarihinde nasıl bir reaksiyon alacağı ise merak konusu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x