Yükleniyor...

Yeni Zelandalı Emeklilik Fonu, Ekim Ayında 17.5 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Yatırımı Yaptığını Açıkladı

Yeni Zelandalı bir fon yöneticisinin Ekim 2020'de BTC 10.

yeni zelandali emeklilik fonu ekim ayinda 17 5 milyon dolarlik bitcoin btc yatirimi yaptigini acikladi

Yeni Zelandalı bir fon yöneticisinin Ekim 2020’de BTC 10.000 dolar civarında iken, 17.5 milyon dolar değerinde Bitcoin yatırımı yaptığı ortaya çıktı. Şirketin Baş Yatırım Sorumlusu James Grigor’a göre, KiwiSaver Growth Strategy kısa süre önce parasının %5’ini Bitcoin’e yatırdı.

KiwiSaver’den birkaç yatırımcı karardan memnun olmasa da Grigor, Bitcoin’in altına benzer bir emtia haline geldiğine ve fiat hiperenflasyonuna karşı bir değer deposu olarak çalışmak gibi, buna benzer birçok özelliğe sahip olduğuna inanıyor. Yetkili Yeni Zelanda haber ajansı Stuff’a şunları söyledi:

“Altına yatırım yapmaktan memnunsanız, Bitcoin için indirim gözetmezsiniz.”

KiwiSaver, Yeni Zelanda Varlık Fonları Yönetimi’nden bir emeklilik planıdır. Fon çoğunlukla geleneksel varlıklar, tahviller ve hisse senetleri ile ilgileniyor ve yönetimi altında 350 milyon dolar değerinde varlık bulunuyor.

Fon, 10.000 dolardan işlem görürken Bitcoin’e yatırım yapabilmek için Ekim ayında belgelerini değiştirmek zorunda kaldı. BTC’nin 13 Mart’ta 60.000 doların biraz üzerinde zirveye ulaştığını düşünürsek, KiwiSaver’ın yatırımı altı kat değer kazandı. 

Geleneksel Yatırımcılar Şüpheci Kalmaya Devam Ediyor

Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi yatırım devlerinin kurumsal ilgisine rağmen, diğer KiwiSaver programlarındaki fon yöneticileri, Bitcoin’in çok fazla kullanım alanına sahip olmadığını ve “bu aşamada çok değişken” olduğunu belirtiyor. 

Grigor, Bitcoin’in yatırımcılar için yeni bir fırsat sunduğuna inanıyor. Ona göre, kripto para biriminin fiyatı ister yükselsin ister düşsün, fon, bir sonraki potansiyel varlık sınıfına geçeceğini söylüyor:

“KiwiSaver’ımız çoğunlukta geleneksel varlık sınıfları, tahvilleriniz ve hisseleriniz aracılığıyla oluşturulmuştur ve her zaman insanlara alabilecekleri en iyi emekliliği vermek için zaman içinde birleşen varlık sınıfları olacaktır. Ancak, her zaman düz seyir olmayacağı zamanlar da olacaktır. Hala bu varlık sınıfları hakkında olumlu bir görüşe sahip olabilirsiniz, ancak diğer fırsatlar kendilerini gösteriyor.”

Bu bilgi, fonun BTC için kurumsal boğa koşususunun yeni yeni kendini gösterdiği Ekim ayında Bitcoin’e yatırım yapmış oldu:

“Ekim ayında 10.000 ABD Dolarından (14.360 Yeni Zelanda Doları) satın aldık. Hafta sonu 62.000 dolardı ve bugün 55.000 dolara geri döndü.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x