Yükleniyor...

Zayıflayan Dolar ve İran Yaptırımları Bitcoin ve Altını Yeni Zirvelere Taşıyabilir

ABD'nin İran'a yönelik yeni yaptırımları başlatmasından kısa bir süre sonra Bitcoin, dolar karşısında yüzde 2,9 oranında artışla 11.

Bitcoin ve ABD Doları

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları başlatmasından kısa bir süre sonra Bitcoin, dolar karşısında yüzde 2,9 oranında artışla 11.363 dolara yükseldi. Altın ise son altı ayın en yüksek seviyesi olan 1.434 dolara kadar çıktı. Haberi hazırladığımız sırada Bitcoin fiyatı 12.800 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Altının ons fiyatı ise 1.409 dolara kadar gevşemiş durumda.

ABD doları, 25 Haziran’ın başlarında Euro ve Japon Yeni karşısında son ayların en düşük seviyesine geriledi. Amerikan Dolar Endeksi, ana para rakiplerinin altı tanesine karşı son üç ayın en düşük seviyesi olan 95,94’ü gördü ve son beş işlem seansında yüzde 1,7 değer kaybetti.

Federal Rezerv’in parasal gevşemesinden kaynaklanan muhtemel yayılma etkilerinin yanı sıra, ülkenin İran ve Çin ile artan tansiyonu dolardaki düşüşü tetikleyen faktörler arasında yer alıyor.

Bazı analistler ve trader’lar, Bitcoin fiyatındaki son ralliyi bir tür “dolar karşıtı” ticaret olarak görüyorlar. Bu görüş doların zayıfladığı dönemlerde Bitcoin’in yükselmesi durumu göz önüne alındığında son derece mantıklı duruyor.

Fundstrat Global’in kurucu ortağı Tom Lee de bu görüşe katılıyor gibi görünüyor. CNBC ile yaptığı son röportajında Lee, Bitcoin’in beş haneli rakamları görmesinden sonra Bitcoin’in birçok büyük ve fx trader’ını uzun vadeli fiyat beklentilerine karşı ikna etmiş olabileceğini söyledi.

Elbetteki son Bitcoin rallisini körükleyen en önemli faktörlerden biri de Facebook’un kripto para projesi Libra’nın kurumsal ilgiyi kripto para piyasasına çekmesi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x