Yükleniyor...

1 Bitcoin (BTC) Kaç Günde Çıkarılır?

Bitcoin (BTC), güvenliğinin temeli olarak PoW konsensüs algoritmasını kullanır.

bitcoin cikarmak ne kadar surer

Bitcoin (BTC), güvenliğinin temeli olarak PoW konsensüs algoritmasını kullanır. Bu, birçok kripto parada olduğu gibi, blokları keşfetmek ve onları geri döndürülemez hale getirmek için madencilik yapılması gerektiği anlamına gelir.

Blok başına yaklaşık olarak 10 dakika süren blok keşif işleminde madenciler şu anda blok başına 6.25 BTC ödül alıyorlar. Bu ödül oranı her dört yılda bir (210.000 blok) Bitcoin Halving ile yarıya indiriliyor.

Her bloğu keşfetmek 10 dakika sürse de, Bitcoin madecilik ağında, bu blok keşif sürecinde esasen rekabet oldukça önemli. Bu yüzden tek bir madencinin de bir bloğu keşfedebilme imkanı olmasına rağmen, potansiyel olarak on binlerce madencinin keşfetmesi daha kolay olacağı için Bitcoin madencileri sıklıkla madencilik havuzlarına katılmayı tercih ediyor. Madencilik havuzlarında, bloğu hangi madencinin keşfettiğine bakılmaksızın ödül madenciler arasında eşit olarak paylaşılıyor.

F2Pool şu anda karma oranı payı ile en büyük madencilik havuzu konumunda ve 123.39 EH/s toplam Bitcoin hash oranın yaklaşık 20.52 EH/s değerine katkı bulunmakta. %16.6’lık bu hash oranı, yeni çıkarılan BTC’lerin %16.6’sının bu havuz tarafından çıkarıldığı anlamına geliyor ve bu oran günlük 149.4 BTC’ye eş değer.

Havuzun hash oranının %1’ine katkıda bulunan bireysel bir madenci günde 1.494 BTC çıkarabiliyor. Bu, bir madencinin mevcut zorluk seviyeleri göz önüne alındığında 1 BTC çıkarmak için 132 PH/s hash oranına çıkabilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bunu daha açıklayıcı halde belirtmek gerekirse bu sayılar, şu anda piyasadaki en hızlı ASIC madenci ekipmanlarından birisi olan Antminer S19 Pro’dan 1.200 adete eş değer. Günde 1 BTC çıkarmak için, kurulum maliyetinin birim fiyatı 2.000 dolar madencilik ekipmanlarından 1.200 adet gerektiği için 2.4 milyon dolar değerinde bir madencilik ekipman sistemi kurmak gerekiyor.

Daha küçük bir bütçeye sahip olanlar için, 1 BTC üretmek için tek bir Antminer S19 Pro‘nun 1.200 gün boyunca aralıksız çalışması gerekiyor.

Her ne kadar Bitcoin madencileri, madencilik havuzlarının bir parçası olma eğiliminde olsa da, tek başına madencilik yapmak da mümkün. Yalnız çalışan madencilerin herhangi bir madencilik havuzu ücreti ödemeleri gerekmediğinden, blok keşifleri tabi ki daha kârlı bir hâle gelebilir ancak, bu daha büyük bir risk almak anlamına geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner