Yükleniyor...

Ethereum Gas Ücreti Rekor Seviyeye Yükseldi

Ethereum ekosisteminin can damarı konumunda bulunan "Ethereum Gas Ücreti", belirli bir işlemi yerine getirmek için ağa ödenmesi gereken ücretlerin miktarını hesaplamak için kullanılır.

ethereum gas ucretleri rekor seviyede

Ethereum ekosisteminin can damarı konumunda bulunan “Ethereum Gas Ücreti”, belirli bir işlemi yerine getirmek için ağa ödenmesi gereken ücretlerin miktarını hesaplamak için kullanılır.

Henüz 2020 yılının yarısında olmamıza rağmen, Ethereum blockchain yeni bir yıllık gas ödeme rekoru kırmaya hazırlanıyor.

Kripto analitik platformu Messari’de araştırmacı olan Wilson Withiam tarafından yapılan açıklamaya göre, 2018 yılında yaşanan gas rekoru göz önüne alındığında, şu an için gas ödemeleri yalnızca 2.000 ETH daha az seviyede. Tüm bunlar göz önüne alındığında 2020 yılı yeni bir rekor yılı olacak.

Merkezi olmayan finansın (DeFi) artan popülaritesinin yanı sıra artan Tether (USDT) kullanımı, ETH gas ücreti artışının ana nedeni olarak düşünülmekte. ETH tabanlı DeFi piyasası, son üç hafta içerisinde 2 milyar dolar seviyesinden 3 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Özellikle Tether, şu anda tüm ETH bazlı stabilcoinlerin pazar payının %78’ini oluşturuyor. USDT artan popülaritesi ile, piyasa değeri bakımından en büyük üçüncü kripto para konumuna yükselerek Ripple’ı (XRP) tahtından indirmişti.

Ethereum ağının kullanım oranının artması ile birlikte yaşanan gas artışı, daha küçük kapasiteli kullanıcılar için potansiyel bir engel olarak kabul edilen yüksek işlem ücretlerine sebep veriyor. Yaklaşan Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte işlem ücretlerinin düşürülmesi planlanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner