Yükleniyor...

20 Ağustos 2021 Cuma Altın Fiyatları

Bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması ve toplantı tutanaklarının açıklanmasıyla piyasalar tarafından altın fiyatlanmaya devam ediyor.

altın dolar fiyatı

Bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması ve toplantı tutanaklarının açıklanmasıyla piyasalar tarafından altın fiyatlanmaya devam ediyor. Powell salı günkü toplantıda salgının ekonomik toparlanmayı gölgelemeye devam ettiğini belirtti fakat para politikası ya da büyüme ile ilgili bir yorumda bulunmadı.

Bazı Fed üyeleri açıklanan tutanaklarda Fed’in varlık alım programını ekonominin gidişatına göre belirlemesi gerektiğini savunurken, bazı yetkililer ise Fed’in varlık alım programının daha erken bir tarihte azaltılması gerektiğini belirtmişti.

Fed toplantı tutanaklarından gelen mesajlarla birlikte varlık alımının yılsonuna kadar azaltılacağına ilişkin beklentiler küresel pay piyasalarında negatif fiyat hareketlerine yol açtığı gözlemlendi. Bu gelişmelerle birlikte Fed yetkilileri enflasyon hedeflemesi konusunda ise görüş birliği sağlamış, varlık alım programı konusunda negatif ayrılıklar yaşamıştı.

Tüm bu yaşananlarla birlikte kayıplarını telafi eden ons altın, bugün sabah 12:20 saatleri itibarıyla 1782 dolar seviyesinde hareketini sürdürüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1780 dolar, en yüksek ise 1789 dolar seviyeleri görüldü.

Ons altın fiyatındaki seyir, gram altın fiyatlarını da yukarı yönde etkiliyor. Güne 488.345 lira seviyesinde başlayan gram altın, sabah aynı saat itibarıyla ufak bir yükselişle 489 lira seviyesinde işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 486 lira seviyesi görülürken, en yüksek ise 490 seviyeleri takip edildi. Çeyrek altının alış fiyatı 797 lira ve satış fiyatı 807 liradan işlem gördü.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x