Yükleniyor...

2020’de Türkiye’de Kripto Para Dünyasında Neler Oldu?

tr 1

2020’de Türkiye’de Kripto Para Dünyasında Neler Oldu?

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2020, Türkiye ve dünyada kripto para sahnesinde önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Gelin birlikte Türkiye’nin gündemini meşgul eden önemli kripto para olaylarına bakalım. 


Türkiye’de Bir İlk: Kripto Para ile Burs Ödemesi Yapıldı

7 Ocak 2020

Türkiye’de kripto para topluluğunun tanınan isimlerinden Tansel Kaya, Ocak ayında bir üniversite öğrencisine kripto para ile burs gönderimi yaptı. Bu şekilde kripto para kullanımının farklı bir alanı daha ortaya çıkmış oldu.


Rusya ve Türkiye’den Bir İlk: Bitcoin’le Ödeme Yapıldı

24 Ocak 2020

Rusya ve Türkiye, ticarette bir ilke daha imza attı. Rusya’nın Rostov Limanı’ndan Samsun’a gelen gemide yüklü buğdayın navlun ücreti Bitcoin’le ödendi.


Türk Emlak Şirketi Bitcoin ile Ödeme Alacağını Duyurdu

15 Haziran 2020

Türk Emlak Şirketi Antalya Homes, kendi platformlarında yer alan mülklerin Bitcoin (BTC) ile satın alınabileceğini açıkladı. Açıklamada Türkiye’de Bitcoin ile yapılan en büyük gayrimenkul satışının gerçekleştiği de duyuruldu. 


BTK, Kripto Para Araştırma Raporu Yayınladı

10 Eylül 2020

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), eylül ayında kripto para topluluğunu ilgilendiren bir rapor yayınladı. Kripto Para Araştırma Raporu isimli içerikte kripto para birimlerinin öneminin giderek arttığı ve her geçen gün daha fazla kişi tarafından kabul edildiği belirtildi.


Kadir Has Üniversitesi Öğrencileri 400 UNI Kazandı

17 Eylül 2020

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya bölümü öğrencilerinden “Kripto Paralara Giriş” dersini alanlar Uniswap üzerinde KHAS adlı token oluşturmuş, ETH ile KHAS işlemi yapmıştı. Bu öğrenciler Uniswap’ın 400 UNI airdrop’undan yararlanmaya hak kazandılar. 


Türkiye’de Kripto Paralara Vergi mi Gelecek Endişesi

30 Eylül 2020

Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, Eylül sonunda Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda dijital varlıklarla alakalı maddenin bulunması, topluluğu vergi konusunda tedirgin etti. Kararda şu ifadeler yer aldı: “Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir.”


Türkiye, Kripto Para Borsası Coinbase’ten Bilgi İstedi

17 Ekim 2020

Dünyaca ünlü Bitcoin ve kripto para borsası Coinbase, kullanıcılarına şeffaflık ilkesi altında bilgilendirmelerde bulunuyor. Coinbase bu yıl ekim ayında kullanıcılarına dair borsadan bilgi istemiş olan ülkelerin bir listesini yayınladı. Listede yer alan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyordu.


Bitcoin, Google Türkiye’de Aratılan En Popüler Kelimelerden Oldu

21 Ekim 2020

Bitcoin, Google Türkiye aramalarında yükselişe geçti. Bitcoin, PayPal haberinden sonra yükselişe geçmesiyle beraber aramalarda da 21 Ekim’de 9. sıraya çıktı. Bitcoin, bu tarihte Google Türkiye aramalarında trend oldu ve arama hacmi de 50 binin üzerine yükseldi.


Migros, Blockchain Teknolojisini Benimsedi

13 Kasım 2020

Türkiye’nin en başarılı süpermarket zincirlerinden Migros, satışa sunduğu gıda ürünlerini tedarik süreçlerinde şeffaflık sağlamak amacıyla blockchain ile takip edeceğini açıkladı. Bu Türkiye’de blockchain teknolojisinin benimsenmesi adına önemli bir adım.


Max Keiser’dan Türkiye’ye Tavsiye Geldi

3 Aralık 2020

Bitcoin savunucusu ünlü sunucu Max Keiser Türkiye’de altın alımının fiat para biriminde büyük sıkıntılara neden olduğundan bahsederek, Türkiye’nin alabildiği kadar Bitcoin (BTC) alması gerektiğini ifade etti.


Bitcoin, Türk Lirası Karşısında Rekor Kırdı

17 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin, tarihte ilk defa 180.000 Türk Lirası’na ulaştı. BTC bu rakamı da aşarak TL karşısında yeni bir rekor kırmış oldu. 


Infografik

2020 turkiye neler oldu

Infografiği tam boyutta görüntülemek için üstüne tıklayabilirsiniz


Videolu Özet