Yükleniyor...

A16z, ABD Hükümeti İçin DeFi Dostu Gözetim Rejimi Önerdi

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), DeFi dostu bir kripto varlık gözetim rejimi önerdi.

a16z abd hukumeti icin defi dostu gozetim rejimi onerdi 3

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), DeFi dostu bir kripto varlık gözetim rejimi önerdi. 

Şirket Salı günü, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörüne ilişkin kilit konular olarak gördüğü dört ana alan önerdi. Bunları ise tüketicilerin korunması, merkeziyetsiz özerk kuruluşlar (DAO), düzenleyici örtüşme/parçalanmanın değerlendirilmesi ve vergi raporlaması ve belirli blokzincirleriyle ilgili netliği içeren konular olarak sıraladı. Şirket konu hakkında şunları söyledi:

“Dört önerimizin her biri kendi başına ayakta duracak şekilde tasarlandı, ancak birlikte ele alındığında, merkeziyetsiz bir ortamda denetim, gözetim ve vergilendirmeye yönelik kapsamlı bir yaklaşımın başlangıcını temsil ediyorlar.”

a16z’nin bu hamlesi ise Senato Bankacılık Komitesi’nden ABD Senatörü Pat Toomey’in çağrısına yanıt olarak sunuldu. Bilindiği gibi Toomey, kripto varlık ekosistemini büyük bir yük altına sokacak olan altyapı tasarısının kripto varlık hükmüne ilişkin olarak değişiklik önermişti.

Şirketin bu tüketicileri koruma önerisi ise Tüketici Mali Koruma Yasası kapsamında ifşaya dayalı denetim rejimi oluşturulmasını tavsiye ediyor. Ayrıca DAO’lara ise vergi gerekliliklerine ek olarak, banka hesapları açma ve yasal anlaşmalar imzalama gibi yasal haklar verilmesi öneriliyor.

Şirket ayrıca düzenlemeler için üç yaklaşım da önerdi. Bunları ise kurumlar arasında yargı uyumlulaştırması, bir endüstri özdenetim mekanizması kurulması ve teknik gözetim için kar amacı gütmeyen bir şirketin kurulması olarak sıraladı. Şirket ayrıca dördüncü olarak ise şu anda Kongre’de bekleyen altyapı tasarısı hakkında Ağustos ayında yaptığı açıklamaları bir sonraki seviyeye taşıdı:

“Amerika Birleşik Devletleri vergi ve düzenleyici ortamları, merkezi operasyonlar için tasarlanmıştır. Ancak şu anda taslakta olduğu gibi, Kongre’de bekleyen altyapı tasarısı, uyum sağlama yeteneği olmayan çok çeşitli aktörlere vergi raporlama gereklilikleri getirecektir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x