Yükleniyor...

ABD Başkan Joe Biden’dan, Kurum Vergisini Arttırma Planı

ABD Başkanı Joe Biden, kurum vergisi oranını arttırmak için düğmeye bastı.

biden2

ABD Başkanı Joe Biden, kurum vergisi oranını arttırmak için düğmeye bastı. Kurum vergisi oranının %21’den %28’e çıkarılması hedefleniyor.

Yayınlanan bilgi formunda, planın ayrıntıları da açığa çıktı. Görünüşe göre, yüksek gelirli bireyler ve kurumlar için vergi zamları kapıda.

ABD Başkanı, kapsamlı bir altyapı ile beraber, artan harcamaları finanse etmek ve ABD şirketlerine uygulanan asgari vergiyi arttırmak için yeni bir vergi sistemi öneriyor.

Joe Biden’ın vergi planının ayrıntıları da Beyaz Saray tarafından açıklandı. Planın maddeleri şu şekilde:

  • Kurumlar vergisi oranı %21’den %28’e yükseltilecek. Ancak Vergi Kesintileri ve İşleri Yasası sebebiyle %35 oranında fazla olmayacak.
  • Ülke içerisinde yer alan çok uluslu şirketler için küresel asgari vergi %21 oranına çıkarılacak. Böylelikle offshoring yapan şirketlerin önü kesilecek.
  • Şirketlerin vergilerin daha az olduğu bölgelere taşınmasının engellenmesi için çalışılacak.
  • Şirketlerin denizaşırı işleri sebebiyle masraflarının kesintiye uğraması ve onshoring için kredi giderleri talebi reddedilecek.
  • Plan, denizaşırı işleri teşvik eden fikri mülkiyet için “boşluk” olarak lanse edilen şey oradan kaldırılacak. Bununla birlikte etkili Ar-Ge teşviklerine yatırım yapılacak.
  • Büyük şirketlerin defter gelirleri üzerinden minimum %15 oranında vergi alınacak.
  • Fosil yakıtlar için vergi tercihleri ortadan kaldırılacak.
  • Şirketlere yönelik yaptırımlar arttırılacak.

Bu planın tümünün uygulanması şimdilik beklenmiyor. Başkan Biden’ın sunduğu planın maddeleri, kongre tarafından tek tek değerlendirildikten sonra yürürlüğe girecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner